آراهنر فاخر ایرانی

تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی ، از شروع تا امروز

بسته های تبلیغاتی اداری لوکس مواد اولیه 950

آیا تاکنون به این موضوع اندیشیده‌اید که هدایای تبلیغاتی چه مسیری را طی کرده‌اند تا جای خود را سبد تبلیغاتی شرکت‌های بزرگ باز کنند؟ در این مقاله قصد داریم تا تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی از آغاز تا امروز را بررسی کنیم.

اگر تاکنون به یک رویداد خاص، همایش یا نمایشگاه رفته باشید و با شوق و ذوق و با ساک‌هایی پر از گیفت‌های تبلیغاتی مختلف خارج شده‌باشید بدون شک از قدرت شگفت‌انگیز هدایای تبلیغاتی آگاه هستید. احتمالا شما هم هدایای تبلیغاتی مثل خودکار، فلش، پاوربانک، تیشرت و امثالهم را به مناسبت‌های مختلف وگوناگون از شرکت‌های مختلف و به عناوین مختلف دریافت کرده‌اید. مهم نیست کی و کجا این هدایای تبلیغاتی را دریافت کرده‌اید دریافت این نوع هدایا همیشه هیجان‌انگیز بوده و خواهید بود.

هدایای تبلیغاتی یکی از بهترین راه‌ها برای تبلیغ برند شماست. این استراتژی مارکتینگ و تبلیغاتی بیش از 200 سال قدمت دارد. این تاریخ پرفراز و نشیب آکنده از داستانهای ابتکارات و خلاقیت‌های مختلف است که همگی در خلق مفهوم هدایای تبلیغاتی به معنی امروزی نقش خود را ایفا کرده‌اند. با ما همراه شوید تا نگاهی به تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی از آغاز تا امروز بیاندازیم.

1798

دکمه‌های تبلیغاتی اولین نوع هدیه تبلیغاتی بودند که پا به عرصه حیات گذاشتند. در سال 1798 این دکمه‌ها به مناسبت تحلیف جورج واشنگتن، رییس‌جمهور منتخب آمریکای تازه شکل گرفته، تولید و توزیع شده‌اند. بعد از آن نیز سیاست مدارانی همچون آبراهام لینکلن و ویلیام مک‌کینلی این رسم را در پیش گرفتند. آبراهام لینکلن ازین دکمه‌ها برای تبلیغ کمپین انتخاباتی خود استفاده کرد.

1852

شرکت آنهایزر-بوش در سال 1852 برای تبلیغ نوشیدنی‌های خود اقدام به پخش توزیع در بازکن چوب پنبه‌ای با لوگوی خود کرد. آدولف بوش یکی از پیشگامان استفاده از هدایای تبلیغاتی برای تبلیغ محصول بوده است. وقتی که بوش فروشندگان خود را به فروشگاه‌ها می‌فرستاد، به آنها تعدادی هدایای تبلیغاتی می‌داد تا به عنوان هدیه به مشتریان خود تقدیم کنند.

1880

در اواسط دهه  1880 کرومیتوگرافی و رواج علاقه به ادبیات باعث ظهور نوع جدیدی از هدایای تبلیغاتی شد؛ نشانک‌های کتاب! فناوری جدید چاپ این توانایی را به فعالین این حوزه می‌داد تا امکان چاپ نقوش رنگارنگ را داشته باشند. این نشانک‌های رنگارنگ که ماحصل ابداعات جدید و علایق مردمان این دوره بودند عموما از ربان و ابریشم ساخته‌ می‌شدند و معمولا توسط ملکه وقت انگلستان، ملکه الیزابت اول، به دیگران هدیه داده می‌شدند. بعدها تبلیغ کنندگان از این نشانک‌ها به عنوان هدایای تبلیغاتی برای تبلیغ هرچیزی، از بیمه تا شرکت‌های چاپی، استفاده کردند. 

اواخر قرن 18

در اواخر قرن 18 شرکت‌های حمل و نقل ریلی با هدایای تبلیغاتی اقدام به برندینگ می‌کردند. آن‌ها بین مشتریان و مسافران خود تقویم‌های تبلیغاتی توزیع می‌کردند.

1886

در سال 1886 جاسپر میک، پدر محصولات تبلیغاتی، تبلیغات را به لول جدیدی برد. ابداع او کیسه‌های تبلیغاتی منقش به نام کسب و کار بود. این کیسه‌ها به برای تبلیغ کسب و کار محلی کوچکی به نام کفاشی کنتول در اوهایو طراحی و تولید شده بودند. میک به این ابداع اکتفا نکرد و کمپانی میک را تاسی کرد که به طور اختصای در زمینه هدایای تبلیغاتی فعالیت می‌کرد و محصولات مختلفی را در این زمینه تهیه و تولید می‌کرد که با استقبال شدیدی از جانب سایر شرکت‌ها و مشتریان روبرو شد.

1893

در سال 1893 اولین جاکلیدی تبلیغاتی بوجود آمد. این هدیه به مناسبت یادبود همایش جهانی شیکاگو تهیه و توزیع شده بود. و یک گام بزرگ در تاریخچه هدایای تبلیغاتی محسوب می‌شد.

اوایل قرن 19

اوایل قرن 19 زیرسیگاری‌های تبلیغاتی پا به عرصه گذشتند. این زیرسیگاری‌های فلزی که منقوش به تبلیغات شرکت ‌های مختلف بودند با استقبال خوبی در میان مردم و کمپانی‌ها مواجه شدند. و تب تقاضای هدایای تبلیغاتی بالاتر گرفت. کمپانی کوکا کولا یکی ازین شرکتهایی بود که به این نوع تبلیغات علاقه فراوانی نشان می‌د‌اد.

دهه اول قرن 19

پلاستیک باعث ظهور پیدایش محصولات تبلیغاتی‌ای شد که تاکنون در بازار مشاهده نشده بود.  فناوری چاپ صفحه باعث می‌شد تا انجام تغییرات و درج  لوگو و شعار برروی پلاستیک اسانتر شود.و صنعت تهیه‌ی هدایای تبلیغاتی وارد مرحله جدیدی شود و این گامی بزرگ در تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی بوده است.

1906

در اوایل 1906 دربازکن ‌ها به عرصه هدایای تبلیغاتی پا گذاشتند و عموما توسط شرکت‌های هدایای تبلیغاتی ساخته می‌شدند. شکلی که در زیر آمده متعلق به شرکت کوکا کولا است که برای تبلیغات محصولات خود ازین روش استفاده کرده است.

1937

در سال 1937 پلی اورتان توسعه داده شد و گزینه های سفارشی سازی بیشتری امکان پذیر شد. توپ ضد استرس ابداع موسسه تبلیغاتی آلپی اینترنشنال یکی از نمونه‌هاست. این توپ‌ها قابلیت شخصی شازی و درج لوگو داشتند. و در زمان خود بسیار محبوب شدند و مورد استفاده قرار می‌گرفتند و همین باعث

1979

در 1979 مک دانلد با قرار دادن اسباب بازی‌های کوچک در بسته‌های غذایی مخصوص خود برندینگ را به لول بعدی وارد کرد. اسباب بازی‌هایی که در تصویر نشان داده شده است نمونه هایی ازین دست هستند. این نوع محصولات با الهام از کارتون‌ها و برنامه‌های تلویزیونی محبوب به عنوان هدایای تبلیغاتی استفاده می‌شدند. و از استقبال خوبی در میان کودکان برخوردار شدند.

1990

در دهه 1990 تیشرت‌های تبلیغاتی در دوران اوج خود بودند. کمپانی‌های سیگار تا فروشگاه‌های خواروبار همه از این روش به عنوان تبلیغات استفاده می‌کردند. هاردراک کافه یکی از پیشگامان این عرصه بود.

1996

در سال 1996 شرکت سوئدی ایکیا ساک‌های اورسایز خرید خود را برای مشتریانش معرفی نمود. به دلیل اینکه طراحی این محصول جدید دوستدار محیط زیست بود، این ساک‌های سفارشی محبوبیت زیادی در بین مردم و عرضه‌کنندگانی  مثل هول فود، تریدر جو و تارگت پیدا کردند.

2004

در سال 2004 نایکی دستبندهای “قوی زندگی کنید” را عرضه کرد که تبدیل به نمادی برای آگاهی از سرطان شده بود و باعث 80 میلیون واحد فروش در سطح کشور شد. این دیزاین ساده بارها توسط شرکتهای دیگر و موسسات خیریه الگوبرداری شد و این ایده ها به کار گرفته شد.

2017

درسال 2017 فیدجت اسپینرها با طرح ها و رنگهای مختلف به سرعت در تمام جهان گسترش یافتند. به دلیل کاربردی بودن و فضای محدود تبلیغاتی که در این نوع محصولات وجود داشت این محصولات به شدت برای تبلیغات محدود شدند. در حقیقت فیجت اسپینرها جزو 25 گیفت تبلیغاتی برتر قرار گرفتند و جای خود را در تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی باز کردند.

امیدواریم از خواندن این مقاله که در مورد تاریخچه‌ی هدایای تبلیغاتی نوشته شده لذت برده باشید. در سال های آتی چه محصولاتی به عنوان هدایای تبلیغاتی جذاب مطرح خواهند شد؟ بدون شک شناخت سریع هدایای تبلیغاتی روز در تاثیرگذاری تبلیغ شما تاثیر ویژه‌ای خواهد داشت. شما چه فکر می‌کنید؟

اشتراک گذاری:

اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در email
اشتراگ گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تصویر خبرنامه