محصولات

سوهان خوری مسی

سوهان خوری مسی اثر هنرمندان یزدی است که با هنرمندی تمام از مس تولید شده در کرمان شکل داده می‌شود

سینی سه‌پایه مسی

سینی سه‌پایه مسی اثر هنرمندانه و جذاب صنعتگران زنجانی است. این هدیه متفاوت باعث ماندگاری شما در ذهن و یاد

سینی مسی آیه دار

سینی مسی آیه دار که با هنر مسگران زنجانی آماده می‌شود، هدیه‌ای مناسب برای مناسبت‌های مذهبی شما خواهد بود. شما

قابلمه مسی

قابلمه مسی در طب سنتی بسیار مورد توجه است. و توصیه‌های طب سنتی درباره طبخ غذا در ظروف مسی باعث

کاسه مسی بدون پایه

کاسه مسی بدون پایه به دلیل برش‌های لبه آن که با دست انجام می‌شود، محصول ارزشمندی است که از سوی

لیوان مسی

لیوان مسی در طب سنتی بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. از این رو این محصول یک هدیه ویژه و

مس؛ پزشک خوب انسان است. در مطلب زیر به تاریخچه مس و نحوه ساخت این فلز باستانی اشاره می‌کنیم.

بسیاری از باستان‌شناسان بر این باورند که مس نخستین فلزی بود که توسط انسان کشف و مورد استفاده قرار گرفته است. آنها معتقدند در جریان سفالگری و کار با گل، انسان‌ها با این فلز آشنا شده‌اند.

فلز مس به شکل خالص در طبیعت یافت می‌شود. استفاده از ان نیازی به مراحل سخت استخراج ندارد. در ایران، قدیمی‌ترین طروف و زیروآلات مسی کشف شده در مرکز و شمال کشور بوده است. این فلز به راحتی شکل می‌گیرد و با کوچک‌ترین ضربه چکش، شکل آن عوض می‌شود.

تاریخچه مس در ایران

در مورد تاریخچه مس در ایران باید بگویم که اولین اشیاء مسی که در ایران مشاهده و کشف شده بر می گردد به هزاره پنجم قبل از میلاد مسیح. از اولین مکان هایی که در ایران آثار مس کشف شده است می توان از سگزآباد قزوین نام برد که تاریخ آن بر می گردد به 4900 سال قبل از میلاد مسیح.

از دیگر مناطق قدیمی در ایران که آثار مس کشف شده است می توان از مناطق زیر نام برد :«تپه سیالک، تپه یحی، تپه حصار در دامغان ، خبیض کرمان، تل آتشی کرمان و طالمسی اصفهان»

البته  درست است که مس در حدود 4900 سال قبل از مسیح آثار آن در ایران پیدا شده است. اما رشد و شکوفایی  صنعت مس در ایران به  دوران سلجوقیان(قرن ششم هجری قمری) و صفویان(قرن یاردهم هجری) بر می گردد.  در این دوران بود که استفاده از مس به طور گسترده ای رواج پیدا کرد.

شروع استخراج و بهره برداری از مس به روش ها ی جدید در ایران به سال 1315 بر می گردد. اداره کل معادن تاسیس شده و اولین معدنی که مورد بهره برداری و استفاده قرار گرفت مس سرچشمه در صد وشصت کیلومتری کرمان بود .

در حال حاضر معادن مس زیادی در ایران  مورد استخراج  و مورد بهره برداری قرار گرفته است که  از جمله  آن ها می توان  موارد زیر را نام برد : مس سرچشمه ، مس سونگون و مس میدوک

شهرهای مسی

استفاده از مس برای ساخت ظروف و جواهرات مسی در شهر اصفهان و زنجان بیشتر از بقیه شهر ها رواج دارد و این دو شهر رو می توان مادر صنایع دستی مسی نامید .  هر دو این شهرها از مس های با کیفیت در ساخت ظروف مسی خود استفاده می کنند .

کاربرد مس

کاربرد مس در زمان های قدیم بیشتر برای ساخت زیور آلات بوده است.  اما در حال حاضر مس کاربرد های بسیار زیادی پیدا کرده است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1-مس در ساخت زیور آلات مانند دستبند مسی مورد استفاده قرارمی گیرد

2- مس در ساخت ظروفی مانند آجیل خوری،قابلمه مسی ، گلدان و… مورد استفاده قرار می گیرد .  در حقیقت مس بدنه ی اصلی این ظروف رو تشکیل می دهد و می توان بر روی آن از هنرهای دیگر مانند فیروزه کوبی، خاتم کاری و… استفاده کرد .

3-مس درساخت وسایل موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد.

4-مس در ساخت لوازم خانگی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

5-مس در لوله کشی منازل هم مورد استفاده قرار می گیرد

انواع ظروف مسی

انواع ظروف مسی مرغوب را می توان در سه دسته تقسیم کرد:

کلاسیک: از نرخ بالایی برخوردار است و البته ، اصالت و تمیزی و مرغوبیت خاصی را به همراه دارد. در این ظروف مسی ظرافت و دقت زیادی وجود دارد و همین باعث کلاسیک بودن و زیبایی بیشتر ظرف مسی می شود.

مدرن: این نوع از ظروف مسی طرح های خلوتی دارد و شما آن را می توانید در محیط های رسمی نیز استفاده کنید.

تلفیقی: این نوع ظرف مسی مخلوطی از دو نوع بالا می باشد . نه شلوغ نه خلوت !

نحوه ساخت ظروف مسی

مراحل ساخت ظروف مسی رو به طور شرح دهیم شامل موارد زیر می شود

1-ابتدا بدنه ی اصلی ظروف مسی رو می سازند. نکته ای که باید در ساخت بدنه ظروف مسی عرض کنیم این است که در زمان های قدیم بدنه از طریق برش و سپس جوش دادن 2 تکه ورق مسی انجام می شده است. اما در حال حاضر با آمادن دستگاه های خم کاری و پرس ساخت بدنه ظروف مسی به صورت یک تکه ساخته می شود و همین امر باعث شکل بهتر بدنه ظروف می شود .

2- چکش کاری- در این مرحله پس از ساخت بدنه اصلی آن را چکش کاری می کنند

3-قلع اندود نمودن – منظور از قلع اندود نمودن همان سفید کاری می باشد که انجام می شود .

4-در این مرحله سوراخ کاری های مورد نظر و اتصال دسته به ظروف مسی انجام می گیرد

5-  مرحله آخر پولیش است که به معنی براق کاری می باشد و ظروف مسی رو در انتها براق کاری می کنند.

فواید ظروف مسی

به بعضی از فوایدی که ظروف مسی و مس در بدن ایجاد می کند رو برای شما بیان می کنیم:

1-آبی که در ظروف مسی نگهداری می‌شود باعث حذف سلول ها ی چربی می شود.  این امر به کاهش چربی بدن و حفظ تعادل وزن بدن کمک می کند .

2-مس به جذب آهن دربدن و جلوگیری از کم خونی کمک می کند.

3- مس به دلیل این که آنتی اکسیدان دارد روند پیر شدن رو به تاخیر می اندازد.

4-مس برای قلب هم مفید است و فشار خون را کنترل می کند و از ایجاد پلاک جلوگیری می کند.

5-بدن انسان برای تامین انرژی به مقدار زیادی یون مس نیاز دارد و وجودش در بدن در افزایش انرژی بدن تاثیر بسزایی دارد.

6- مس نقش قابل توجهی در التیام زخم ها دارد و روند التیام زخم ها رو تسریع می بخشد.

 

7-مس باعث جلوگیری از بیماری تیروئید در بدن می شود . یکی از علل بیماری تیروئید، حالا چه تیروئید پرکار و چه تیروئید کم کار کمبود مس در بدن می باشد. نوشیدن آب در ظروف مسی می تواند عملکرد غده ی تیروئید رو بهبود ببخشد.

8-مس در افزایش عملکرد مغز هم تاثیر دارد و باعث عملکرد سریع تر و کارامدتر مغز می شود.

9-مس در جلوگیری به ابتلا از سرطان نقش دارد. یکی از علل ایجاد سرطان رادیکال ها و عادات غذایی ناسالم است . چون مس به عنوان یک عامل ضد رادیکال عمل می کند به ما در پیشگیری از سرطان کمک می کند.

10مس می تواند به اکسیژن رسانی در خون کمک کند و به عنوان حمل کننده اکسیژن در خون عمل کند.

چگونگی تشخیص ظروف مسی اصل

شاید تشخیص ظروف مسی اصل و بدل سخت باشد. در زیر روش هایی برای نحوه تشخیص مس را شرح می‌دهیم:

*ظروف مسی اصل معمولا دارای بدنه ی درخشان هستند و شفافیت قابل توجهی دارند. اما در ظروف مسی تقلبی معمولا رنگ بدنه مات مایل به زرد است. علت این رنگ هم این است این است که به جای استفاد از مس اصل از ترکیبی از آلیاژ و برنج به نسبت خاص استفاده می شود. همین امر باعث مات شدن و کمی عوض شدن رنگ ظروف می شود .

*یک راه تشخیص مس اصل از تقلبی که باید توجه کرد تناسب حجم به وزن در ظروف مسی است .  ظروف مسی  وزن بالاتری نسبت به بقیه ی فلز ها مخصوصا برنج دارد . در زمان های قدیم که مس ارزان تر بود ظروف مسی رو سنگین می ساختند . در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت مس ، ظروف مسی رو سبک تر می سازند در عین حال بازهم وزن آن نسبت به بقیه فلزهایی که در ظروف مسی تقلبی مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر است .

* یکی دیگر از راه های تشخیص مس اصل توجه به قسمت داخل ظروف می باشد. ظروف مسی اصل مانند قابلمه های مسی اگر داخل آن را خوب دقت کنید روکشی از جنس قلع خالص وجود دارد در حالی که  در ظروف مسی تقلبی اگر به داخل آن نگاه کنید معمولا دارای روکش های آلیاژی هستند.