چرم‌دوزی

 

چرم یکی از صنایع دستی ایرانی است که مردم همچنان از آن استفاده می‌کنند. این هنر به شدت مورد استفاده و علاقه بخش گسترده‌ای از جامعه است و با زندگی ایرانیان عجین شده است.

هنر چرم دوزی در ایران سابقه هزار ساله دارد و از زمان های قدیم تجارت چرم مرسوم بوده است و در آن زمان بیشتر برای زین و جل اسب استفاده می شده است اما امروزه کاربرد های فراوانی دارد.

 انواع چرم

برای شروع هنر چرم دوزی بهتر است در ابتدا با انوع چرم آشنا شوید و سپس اقدام به آموزش آن نمایید. در ادامه شما را با انواع چرم آشنا خواهیم کرد.

*چرم حیوانی

این نوع چرم ها از پوست گوسفند، گاو، بز، شتر، مار، شتر مرغ و … ساخته می شوند.

*چرم گیاهی

چرم گیاهی با استفاده از عناصری که در روی تنه و میوه درختان وجود دارد ساخته می شود.

*چرم کرومی

این نوع چرم ها با کرومیوم سولفات و دیگر نمک های کرومیوم ساخته می شوند.

*چرم مصنوعی

پارچه های چرم مصنوعی از مواد نفتی ساخته می شوند و امروزه بیشتر از این نوع چرم ها استفاده می شود.

*چرم ترکیبی

چرم ترکیبی با استفاده از ترکیبات گلوتار آلدهید یا اکسازولیدین ساخته می شود.

*چرم آلومی

این چرم ها با نمک آلومینیوم ساخته می شوند.

کاربرد های چرم دوزی

چرم دوزي نیز مانند دیگر هنر ها کاربرد های فراوانی دارد که از چرم هایی که ضخامت بالایی دارند مانند چرم گاوی، برای ساخت چمدان، کیف های سامسونیت، کفش های زمستانی و … بیشتر استفاده می شود و از چرم هایی که ضخامت کمتری دارند مانند چرم بزی، برای ساخت کیف، کیف پول، کفش های مردانه و زنانه، رویه مبل، پادری، تابلو، لباس، کلاه، دستکش و … استفاده می شود.

آموزش چرم دوزی

مهم ترین ابزار در آموزش چرم دوزی، خود چرم است که به صورت طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارد و برای اینکه اقدام به چرم دوزی کنید بهتر است از دو نوع چرم گاو و یا چرم بز استفاده نمایید که چرم گاو همان چرم طبیعی است. در مرحله بعد مهم ترین مسئله الگو است که کار چرم دوزی را آسان می کند و شما می توانید با تهیه الگو های مختلفی که در بازار موجود هستند به راحتی چرم دوزي نمایید. اما برخی از افراد علاقه دارند که الگو وسایل مورد نیازشان را خودشان طراحی کنند به همین دلیل به یک مقوای شطرنجی احتیاج دارند تا بتوانند طرح مورد نظرشان را روی آن بکشند. برای اینکه طرح و الگو را روی چرم بکشید بهتر است از خودکار نوبوک استفاده نمایید این خودکار ها به راحتی با استفاده از کرپ یا همان پاک کن چرم، از روی چرم پاک می شوند.

بعد از کشیدن الگو روی چرم نوبت به بریدن آن می رسد که باید آن را با کاتر و یا قیچی مخصوص چرم برش دهید. توصیه می شود قیچی که برای برش چرم استفاده می کنید تیز باشد و لبه های چرم را از بین نبرد. قیچی های معمولی برای برش چرم مناسب نیستند و لبه های چرم را از بین می برند. اگر هم برای برش چرم از کاتر استفاده می کنید باید زیر چرم تخته ای قرار دهید و سپس اقدام به برش آن نمایید.

حال نوبت به وصل کردن تکه های بریده شده می رسد که شما می توانید این تکه ها را با استفاده از نخ های موم زده و سوزن به هم متصل کنید. قبل از شروع دوخت بهتر است قسمت های مورد نیاز را به صورت منظم علامت بزنید و سپس با استفاده از شمبه یا مشته سوراخ نمایید. توجه داشته باشید که شمبه ها نیز در اندازه های گوناگونی در بازار موجود هستند و شما می توانید با توجه به طرحی که دارید اندازه های مورد نیاز را خریداری نمایید. بهتر است این ابزار صاف و سنگین باشد تا در هنگام سوراخ کردن چرم سر نخورد و به راحتی چرم را سوراخ کند.

 

 

محصولات