اخبار و رویدادها, تبلیغات, فرهنگی هنری

هدایای تبلیغاتی شب یلدا؛ با محصولات جدید آرا آشنا شوید

بسته های تبلیغاتی اداری لوکس برهود جدید 8394

هدایای تبلیغاتی شب یلدا آماده شده است و با کمپینی تحت دور هم نیستیم اما به یاد هم هستیم آماده عرضه است.

یلدا بلندترین شب سال است و بنابر رسوم ایران باستان، مردم هر سال این شب را دور هم می‌گذراندند. اما متاسفانه شیوع بیماری کرونا باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها امکان جمع شدن دور هم را نداشته باشند. البته اساسا بنا بر توصیه‎های اکید بهتر است که چنین مهمانی‌هایی تا هنگام وجود کرونا برپا نشود.

چرا شب یلدا؟

شب یلدا مصادف است با آخرین روز پاییز و از فاصله زمانی غروب آفتاب 30 آذر تا طلوع آفتاب اول دی. این شب به دلیل آنچه انقلاب زمستانی خوانده می‌شود، یک دقیقه از سایر شب‌ها طولانی‌تر است. برخی بیان کرده‌اند که علت برگزاری این جشن دوری از نحس بودن این شب طولانی است. اما همگان می‌دانند که در باورهای ایران باستان، هیچ شب و یا روزی نیست که آن را نحس بدانند.  این شب مانند خیلی از جشن‌های باستانی در رویدادهای کیهانی ریشه دارد.

در حرکت سالیانه خود در روزهای پایانی پاییز به نقطه پایینی افق جنوب شرقی می‌رود. همین حرکت باعث کوتاه‌تر شدن طول روز و در نتیجه افزایش تاریکی شب می‌شود. با انقلاب زمستانی، خورشید باز به سوی شمال شرقی می‌رود و در نتیجه باعث روشنایی بیشتر روز و کاهش طول شب می‌شود.

همین یک دقیقه بهانه‌ای است برای اینکه ایرانی‌ها از دیرباز دور هم جمع شوند و به این مناسبت جشن برگزار کنند. جشنی که همراه با آداب و رسوم مختلف و نمادهای متفاوت برگزار می‌شود. یکی از مهمترین لازمه‌های جشن شب یلدا حضور بزرگان فامیل به عنوان نماد کهنسالی خورشید در آخرین روز پاییز است. همچنین وجود خوراکی‌های مختلف که رنگی از خورشید داشته باشند از اقلام پذیرایی این جشن است.

یلدا در کشورهای دیگر

یلدا آیین مختص ایران نیست. این آیین در کشورهای مختلف همچون افغانستان، پاکستان، شمال هند و کشمیر و تاجیکستان و حتی شرق آسیا نیز برپا می‌شود. البته هر یک از این اقوام آیین‌های تا حدودی متفاوت دارند.

مثلا پاکستانی‌ها یلدا را با دعا و نیاییش شروع می‌کنند. در این شب مردان پاکستانی به حمام زمستانی می‌روند. حمام زمستانی باید حتما ایستاده باشد. و از صبح تا بعداز ظهر آخرین روز آذر ماه انجام شود. شاید باورتان نشود اما مردان پاکستانی در این حمام باید هنگامی که آب روی سرشان می‌ریزند، تکه نانی هم در دست داشته باشند. بعد از حمام جشن یلدا در پاکستان شروع می‌شود.

در افغانستان مراسم یلدا بسیار شبیه مراسم ایران است. خوردنی‌های یلدای افغانستان مشابه خوردنی‌های یلدای ایران است. مردم افغانستان سعی می‌کنند این شب را در جمع بزرگان فامیل به شادی بگذرانند.

یلدای تاجیکستان اما اندکی با یلدای ایران متفاوت است. یکی از مراسم‌های خاص تاجیک‌های روستایی این است که پنجره‌ها را با پوستین پر می‌کنند و از سقف خانه‌هاشان چرم آویزان می‌کنند و در حیاط خانه گندم می‌پاشند.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید ژاپنی‌ها هم شب یلدا را با نام توئوجی جشن می‌گیرند. ژاپنی‌ها در این شب ابتدا حمام نارنج می‌گیرند تا برای این شب تمیز و پاکیزه باشند. آنها معتقدند با انجام اینکار دیگر تا آخر زمستان سرما نمی‌خورند.

مراسم‌های ویژه شب یلدا

مراسم شب یلدا در ایران با آیین‌های مختلفی برگزار می‌شود. یکی از مهمترین ابزارهای این مراسم خوراکی‌های آن است. هندوانه، انار، انواع خشکبار مانند برگ آلو و زردآلو، انجیر و سیب سرخ از انواع این خوراکی‌هاست.

یکی دیگر از آیین‌های مهم این شب، گرفتن فال حافظ است. هیچ ایرانی‌ بدون گرفتن فال حافظ شب یلدا مراسم این شب را به پایان نمی‌برد. در این شب یکی از اهل فامیل که بیشتر اهل ذوق و هنر است برای سایر اعضای خانواده، به حافظ تفال می‌زند.

از دیگر آیین‌های این شب شاهنامه خوانی است. ایرانی‌ها به ویژه در برخی از مناطق بخشی از شاهنامه را در قالب پرده‌خوانی می‌خوانند.

یکی از رفتارهای مرسوم این شب هم بردن هدیه برای تازه عروس خانواده است. خانواده داماد در سینی‌هایی تزئین شده انواع و اقسام خوراکی‌های ویژه یلدا را به همراه هدایایی به منزل عروس می‌برند.

دور هم نیستیم اما به یاد هم هستیم

“مجموعه‌ی آرا” چندین سال است که در آستانه شب یلدای هر سال به معرفی هدایای یلدا که متناسب با تم و فضای این شب که با ذوق و دقت فراوان و با سلیقه مخاطب خوش‌ذوق ایرانی  طراحی و گردآوری کرده است، می پردازد تا دغدغه این دسته از افراد برای تهیه‌ی یک کالای بسیار مناسب برای این شب خصوص را به حداقل رساند و آنها را یک گام به یک شب یلدای زیبا و گرم و به یادماندنی نزدیکتر کند.

امسال نیز مانند سالهای گذشته مجموعه آرا، کالکشن جدیدی از محصولات یلدای امسال طراحی کرده است و در این مقاله قصد داریم شما را با این محصولات بیشتر آشنا کنیم و به معرفی چند نمونه ازین محصولات تولید‌شده برای این شب باستانی و کهن بپردازیم.

متاسفانه این عادات و رسوم زیبا امسال تحت الشعاع ویروس منحوس کرونا قرار گرفته است. بنا به توصیه ستاد مقابله با بیماری کرونا، برگزاری هرگونه مراسم و مهمانی تا اطلاع ثانوی ممنوع است. خانواده‌ها امسال مجبور هستند تا این آیین باستانی را در جمع‌های کوچک و در خانه‌های خود برگزار کنند.

به همین دلیل هم آرا با تولید هدایای تبلیغاتی شب یلدا کمپینی با عنوان دور هم نیستیم اما به یاد هم هستیم کرده است. در این کمپین 12 محصول طراحی شده است.

کرونا اگرچه در برگزاری مراسم یلدا محدودیت‌های ایجاد کرده است اما حتما مانع برگزاری آن نمی‌شود.

هدایای تبلیغاتی شب یلدا

ناردون: یکی از هدایای ویژه امسال آرا بسته ناردون است. ناردون حاوی دو عدد انار طبیعی است. انار همانطور که پیشتر هم اشاره شده یکی از مهمترین نمادهای یلداست. تقریبا هیچ مراسم یلدایی برگزار نمی‌شود مگر با حضور این میوه بهشتی.

این دو انار در یک جعبه میوه چوبی کوچک گنجانده شده‌اند و به همراه آنها یک شیشه حاوی نمک و یک شیشه حاوی گلپر ارائه می‌شود. گلپر و نمک مهمترین طعم دهنده‌های همراه انار هستند.

برهود: این بسته شامل یک ظرف اردورخوریِ سه قسمتی، ساخته دست هنرمندان استان همدان،سه کیسه پارچه‌ای حاوی گندمک، برنجک و شاهدانه با بسته‌بندی یک جعبه مقوایی بسیار زیبا است که با هنر و ذوق فراوانی طراحی شده است. ظرف اردورخوری برهود یک ظرف سفالین با طراحی جذاب و خلاقانه اصیل ایرانی است که با طرح‌های نقاشان هنرمند همدانی آراسته شده است.

این بسته یک انتخاب مناسب هدیه یلدا با محوریت خوراکی و تنقلات است و زنده‌کننده خاطرات خوش کودکی و تنقلات آن زمان برای مخاطبان بزرگسال خواهد بود تا بار دیگر آنهارا به ایام کودکی و نوجوانی بازگرداند و احساسات زیبای آن ایام را به آنها هدیه دهد.

نارجوش: نارجوش یک هدیه بسیار خوشمزه است. در این بسته یک شیشه رب انار به همراه یک شیشه پودر گردو به علاوه یک کاسه و قاشق چوبی گنجانده شده است. رب انار یکی از چاشنی‌های غذاست که از جوشاندن و غلیظ کردن آب انار به دست می‌آید.

author-avatar

درباره آراهنر فاخر ایرانی

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *