آراهنر فاخر ایرانی

هدیه تبلیغاتی ، راهی موثر بر جلب نظر مخاطبانتان

بسته های تبلیغاتی مدیریتی شیک بسته میناکاری 920

در این مقاله قصد داریم شما را با هدایای تبلیغاتی بیشتر آشنا کنیم. ابتدا توضیح مختصری پیرامون معنای هدیه داده تا مفهوم هدیه تبلیغاتی را هر چه بیشتر و بهتر درک کنیم. و سپس نکاتی مهم را درشناخت و استفاده ازین نوع هدایا به شما ارایه می‌کنیم:

هدیه چیست؟

هدیه به معنی چیزی است که بدون هیچ گونه چشم داشت و انتظاری به فردی که بنا بر هر دلیلی برای ما اهمیت دارد ارائه می‌کنیم. کادو، پیشکش و تحفه، هم معنی های دیگری برای هدیه است که از روزگاران قدیم تا به امروز کاربرد داشته اند. و پارسیان از پیشگامان تقدیم هدایا و پیشکشها به مناسبتهای مختلف تقویمی عهد باستان بوده‌اند. امروزه کلمه گیفت نیز هم معنی این واژه در زبان فارسی رواج پیدا کرده است. گیفت خود در زبان لاتین به معنی هدیه است البته که در فرهنگ امروز زبان فارسی به دلیل استعمال فراوان این لغت مستقیما به جای هدیه نیز به کار می‌رود.

هدیه تبلیغاتی

در فرهنگ ما ایرانیان اقسام مختلفی از پیشکش وجود دارد که تحت عنوان کادو، هدیه و یا سایر مترادف‌های آنها کاربرد دارند. عیدی مثال خوبی از این قسم است. در واقع عیدی خود نوعی هدیه است که در اعیاد بسیار مرسوم می‌باشد.عیدی می‌تواند به شکل یک کالا و یا مقداری پول باشد. شاید بر این اساس عیدی تحت عنوان هدیه یا کادو از آن یاد نشود، اما با تعریف هدیه همخوانی دارد.

نوع دیگری از هدیه که حتی ممکن است در ذهن ما به عنوان کادو بدون مفهوم باشد سوغات است. در فرهنگ فارسی و یا دیگر فرهنگ‌ها سوغات و سوغاتی جایگاه ویژه‌ای دارد. هنگامی که فردی به شهر یا کشور دیگری سفر می‌کند به نشانه یادبود آن سفر و عنایتی که به جای خالی آشنایان خود داشته ، پیشکشی برای عزیزان خود از آنجا می‌آورد. سوغات معمولا کالایی است که محصول بومی همان شهر یا کشور باشد.

برای مثال اگر فردی به همدان سفر کند بهترین سوغاتی که می‌تواند به همراه بیاورد یک ظرف سفالی است. سفال از صنایع دستی معروف همدان است. همینطور اگر فردی به اصفهان سفر کند، علاوه بر صنایع دستی زیبای آنجا می‌تواند گز را به عنوان سوغات انتخاب کند. گز از شیرینی‌های معروف ایرانی و علی‌الخصوص اصفهان است. در کشوری همچون ایران که پیشینه چند هزار ساله تاریخی و فرهنگی دارد، هنرهای مختلفی به عرصه ظهور در آمده که همگی می‌توانند به عنوان سوغات استفاده شود. ره‌آورد سفر نیز واژه‌ای است که هم معنی سوغات می‌باشد.

در سایر فرهنگ‌ها نیز هدایای این چنینی جایگاه ویژه‌ای دارند. هدیه کریسمس نمونه‌ای از آن ها است. این هدیه در شب کریسمس که یکی از مهمترین اعیاد آیین مسیحیت است داده می‌شود. کریسمس یه به زبان فرانسوی نوئل، شب میلاد مسیح می‌باشد. در این شب فردی به نام پدر کریسمس یا در زبان فرانسوی پاپا نوئل که پیرمردی چاق با ریش سفید است برای کودکان هدیه می‌آورد. این شخصیت همچنین با عنوان سانتا کلاوز که برگرفته شده از نام کشیش مسیحی به نام نیکلاس قدیس بوده نام برده می‌شود.

همانطور که بیان شد هدیه به مناسبت های مختلف ارائه می‌شود که عید، زادروز، سالگرد ازدواج، یادبود و غیره از انواع مختلف این مراسم‌ها و مناسبت‌ها است. البته محدود کردن فعل هدیه دادن به مناسب‌ها و ایام خاص به نظر کار درستی نخواهد بود. شما برای ایجاد یه یک حس خوب در فردی که برایتان اهمیت دارد به بهانه یا مناسبت خاصی نیاز ندارید.

تاریخچه هدیه دادن

 دکتر قرایی جامعه شناس ایرانی درباره‌ی فلسفه هدیه دادن و تاریخچه آن مطالعات خوبی انجام داده است. دکتر قرایی زادگاه سنت هدیه دادن را ایران، و تاریخچه آن را متعلق به هفت تا هشت هزار سال پیش می‌داند. بعدها این رسم از ایران به سایر نقاط جهان شیوع پیدا کرده است. این سنت باعث بهبود روابط عمیق اجتماعی و عاطفی میان افراد و اقوام مختلف می‌شده است. بدین صورت هدیه دادن را یک سرمایه مهم اجتماعی در ایران می‌دانند.

هدیه تبلیغاتی باستانی

جامعه شناسان دو قسم هدیه را تعریف کرده‌اند. این هدایا عبارتند از هدایای مادی و معنوی. در ابتدای رواج سنت هدیه دادن، این هدایا از نوع معنوی بودند. همچنین بین هدیه و ویژگی ها و موقعیت هدیه گیرنده تناسب وجود داشت. گل، ظروف سفالی و یاصنایع دستی و دست سازه های مختلف اولین محصولاتی بودند که بشر امروزی به عنوان هدیه به کار برده است.

با گذشت زمان و نهادینه شدن مادی گرایی در جامعه، سنت هدیه دادن نیز دستخوش تغییر قرار گرفت. امروزه دادن کارت‌های هدیه و یا سکه که عینا هم ارز با پول می‌باشند به عنوان هدیه داده می‌شود. درواقع رواح مادی گرایی در جامعه موجب شده گل یا یک ظرف زیبای دست ساخته جای خود را به پول دهد.

روانشناسی هدیه دادن

نکته مهم در مورد هدیه دادن، حس خوبی است که هدیه‌دهنده و هدیه‌گیرنده از ارائه و دریافت آن بدست می‌آورند. هدیه چه از نوع مادی و چه از نوع معنوی باشد مولد این حس خوب خواهد بود. فرد هدیه دهنده به این درک رسیده که با هدیه دادن می‌تواند قدردانی، تشکر و یا همدلی کند. همچنین هدیه‌گیرنده پس از دریافت هدیه به این باور می‌رسد که از نظر هدیه‌دهنده مورد لطف قرار گرفته و از نظر او جایگاه ویژه‌ای دارد. همچنین با توجه به این که گیرنده می‌داند برای تهیه هدیه وقت، انرژی و هزینه فکری گذاشته شده بر حس خوب او افزوده می‌شود.

هدیه تبلیغاتی

از نکات مهم در تهیه هدیه، سنخیت و نوع آن با مناسبت مرتبط و ویژگی های مخاطب ماست.

مسئله دیگری که در هدیه دادن باید مد نظر قرار دهیم حال روحی مخاطبمان است. احتمالا عموم افراد در حالت عادی از دریافت هدیه‌ای با ارزش مادی بالا خوشحال می‌شوند. حال اگر هدیه‌ای که برای رفع کدورت و دلخوری تهیه می‌کنید ارزش مادی بالا داشته باشد ممکن است نتیجه عکس دهد. در این حالت یک شاخه گل یا دعوت به یک فنجان چای تاثیر به مراتب بالاتری دارد.

هدیه تبلیغاتی

باید به خاطر داشته باشید که سلیقه مخاطبتان در هدیه‌ای که به او می‌دهید اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر از روحیات مخاطب مطلع باشیم، باید هدیه‌ای با سلیقه او تهیه کنیم. اما اگر با ویژگی های شخصیتی او آشنایی نداریم، می‌توانیم هدیه ای تهیه کنیم که می‌دانیم از نظر عموم افراد جامعه مقبول است.

تبلیغات موثر و جایگاه هدیه تبلیغاتی

همه‌ی ما کم و بیش با مفهوم تبلیغات آشنایی داریم و کم و بیش با روش‌ها و متدهای تبلیغی آشنا هستیم. اما ممکن است تعریف دقیقی از تبلیغات در ذهن نداشته باشیم. وینستون فلتچر تعریفی نسبتا کوتاه و مختصر از تبلیغات ارائه داده است. تبلیغات یکی از شیوه های ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل در بازاریابی است. این ارتباط به این معنی است که برند شما و محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید همواره در ذهن مشتری در جریان باشد. در نظر بگیرید فردی کالای الف را نیاز دارد. اگر به خاطر داشته باشد که برند شما آن محصول را ارائه می‌کند به راحتی به سمت محصول الف با برند شما سوق داده می‌شود. اما اگر مجموعه و برند شما در خاطر مشتری نباشد، احتمالا شانسی در فروش محصول یا خدمات خود ندارید.

اما سوال دیگری که به وجود می‌آید نحوه تبلیغات شماست. شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات رسانه‌ای، تبلیغات دیجیتال و یا اقسام دیگر تبلیغات، ارتباطی خواه یک طرفه با مشتری برقرار کنید. اینگونه در پس زمینه ذهن مشتری خود ثبت خواهید شد. حال اگر بنا بر حسب اتفاق، آن فرد به محصولات و یا خدمات شما نیاز پیدا کند، شانس شما نسبت به رقبایتان بیشتر است.

در بین انواع روش‌های تبلیغات، استفاده از هدیه تبلیغاتی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. هدیه تبلیغاتی تاثیر و مزایای بیشتری نسبت به سایر روش‌های تبلیغات دارد. احتمالا شما تنها فردی نخواهید بود که یک کالا را ارائه می‌دهد. همچنین تنها مجموعه‌ای نیستید که از  تبلیغات به عنوان یکی از روش های بازاریابی استفاده می‌کند. نتیجه این خواهد بود که مخاطب شما همه‌ی تبلیغات شما و رقبایتان را فراموش می‌کند وتمام هزینه‌ی شما برای تبلیغات به هدر خواهد رفت.

هدیه تبلیغاتی کافا

اینجاست که جایگاه هدیه تبلیغاتی نمود بیشتری پیدا می‌کند. هدیه تبلیغاتی عموما محصولی زینتی و یا کاربردی است. همین باعث می‌شود در زندگی روزمره‌ی افراد مورد استفاده قرار گیرد. این دقیقا مقصود شما از تبلیغات است. پس اگر تاکنون از هدایای تبلیغاتی استفاده نکرده‌اید، حتما این شیوه تبلیغاتی را در برنامه های خود قرار دهید.

اشتراک گذاری:

اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در linkedin
اشتراگ گذاری در pinterest
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در email
اشتراگ گذاری در facebook

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تصویر خبرنامه