تبلیغات

معرفی جدیدترین هدایای شب یلدای آراهنر

هدایای یلدا کاور

از جمله کهن‌ترین جشن‌ها و آیین‌های ایرانیان باستان، شب چله یا شب یلدا است. آشنایی با تاریخچه این آیین باستانی برای ما ایرانیان حائز اهمیت است. ما در این نوشتار به توضیح جامعی از شب یلدا پرداخته و سپس درباره‌ی مراسمات مختلف و همچنین گیفت یلدا و یا همان هدیه یلدا و گیفت تبلیغاتی مناسب این شب و نحوه انتخاب مناسب آنها سخن می‌گوییم.

آیا شما نیز به دنبال بهترین مناسبت‌ها برای تهیه هدیه تبلیغاتی هستید؟ چه مناسبتی بهتر از مناسبت‌های رسمی و اصیل ایرانی! یکی از این مناسبت‌ها طولانی‌ترین شب سال، یلدا است. شاید خرید مناسب‌ترین هدیه برای این مناسبت کمی سخت به نظر برسد. اما نگران نباشید زیرا آراهنر فاخر ایرانی هر سال بهترین هدایای اختصاصی یلدا را به صورت تکی و ترکیبی برای شما عزیزان تدارک می‌بیند.

همه‌ی این هدایا عطر و بوی صنایع دستی ایرانی را به همراه دارند، بنابراین مناسب‌ترین گزینه برای هدیه دادن در چنین روزهای خاص و ملی هستند. پس با ما همراه باشید تا نگاهی به لیست هدایای مخصوص شب یلدا بیندازیم …

 • هدایای یلدا مجموعه آراهنر
 • سیری در تاریخچه شب یلدا
 • آداب و رسوم یلدا
 • یلدا در شهرهای مختلف
 • یلدا در کشورهای دیگر
 • نکات مهم درباره هدیای شب یلدا

هدایای یلدا مجموعه‌ی آراهنر

“مجموعه‌ی آراهنر” چندین سال است که در آستانه شب یلدای هر سال به معرفی هدایای یلدا که متناسب با تم و فضای این شب که با ذوق و دقت فراوان و با سلیقه مخاطب خوش‌ذوق ایرانی  طراحی و گردآوری کرده است، می پردازد تا دغدغه این دسته از افراد برای تهیه‌ی یک کالای بسیار مناسب برای این شب مخصوص را به حداقل رساند و آنها را یک گام به یک شب یلدای زیبا و گرم و به یاد ماندنی نزدیکتر کند.

امسال نیز مانند سالهای گذشته مجموعه آراهنر، کالکشن جدیدی از محصولات یلدای امسال مانند انواع گیفت تبلیغاتی طراحی کرده است و در این مقاله قصد داریم شما را با این محصولات بیشتر آشنا کنیم و به معرفی چند نمونه از این محصولات تولید‌ شده برای این شب باستانی و کهن بپردازیم.

متاسفانه این عادات و رسوم زیبا امسال تحت‌الشعاع ویروس منحوس کرونا قرار گرفته است. بنا به توصیه ستاد مقابله با بیماری کرونا، برگزاری هرگونه مراسم و مهمانی تا اطلاع ثانوی ممنوع است. خانواده‌ها امسال مجبور هستند تا این آیین باستانی را در جمع‌های کوچک و در خانه‌های خود برگزار کنند.

به همین دلیل هم آرا با تولید هدایای تبلیغاتی شب یلدا کمپینی با عنوان «یلدآرا سورپرایز کن» کرده است. در این کمپین  محصولات جدیدی طراحی شده است.

کرونا اگرچه در برگزاری مراسم یلدا محدودیت‌های ایجاد کرده است اما حتما مانع برگزاری آن نمی‌شود.

چلسمه ۱ (بسته آجیـل و تنقـلات):

یکـــی از مرســـوم‌ترین رســـوم شـــب یلـــدا، خـــوردن آجیـــل و تنقـلــات اســـت؛ آن هـــم در جمـــع خانـــواده.
هـــر چنـــد امســـال بـــه دلیـــل شـــرایط کرونایـــی امـــکان مهمانی‌هـــای همیشـــگی را نداریـــم امـــا بـــا ارائــه بســته چلســمه بــه ایــن رســم مانــدگار، وفــادار خواهیـــم بـــود و یـــاد روزهـــای شـــیرین دورهمـــی بـــا بزرگترهـــا را زنـــده نگـــه می‌داریـــم.
چلســمه ترکیبــی از چهــل نــوع تنقلــات طبیعــی بــوده کـه در شـبهای زمسـتان و بخصـوص شـب یلـدا روی کرســـی قـــرار می‌گرفـــت و از آن اســـتفاده می‌کردنـــد.
ایـــن نـــام در گویـــش شـــیرین اصفهانـــی بـــه معنـــای آجیـــل و تنقـلــات اســـت.

چلسمه ۲ (بسته آجیـل شب یلدا):

در نسخه دوم این محصول، تنقلات به جای شیشه در کیسه‌های پارچه‌ای بسته‌بندی می‌شود.

هیرمان (بسته ماگ یلدایی):

سفره یلدا سفره رنگهای سبز و قرمز است. رنگهایی که همچون دلهای مهمانان یلدا، شاد و سرزنده هستند.
بسته هیرمان از همین رو دارای یک ماگ سرامیکی به رنگ قرمز و سبز است. ماگی که با هنرمندی هنرمندان یزدی تولید می‌شود.
در این بسته یک زیر لیوانی چوبی نیز گنجانده شده که با طرح دانه‌های هندوانه نقش گرفته است. این هدیه تا مدتها روی میز دوستان و مشتریان خود قرار خواهد گرفت و شما را به آنها یادآوری می‌کند.

دامون (بسته انار و میوه کاج):

دامون در لهجه گیلکی به معنای دشت و جنگل است. دشت و جنگلی که با نور آذین شده تا شب طولانی زمستان را چشم نواز کند. این بسته شامل یک حصیر اثر هنرمندان شمالی است به همراه چند میوه انار و چند میوه درخت کاج و تعدادی از غزلیات زیبای حافظ شیرازی.
این بسته زیبا، نور و روشنایی را به دوستانتان هدیه می‌دهد و زینت‌بخش سفره یلدایتان خواهد بود.

روشنا (بسته نور و فروغ):

ناظم الاطباء، روشنا را نور، فروغ و شعاع معنا کرده و این نام بسته‌ای است برای روشنایی بخشیدن به مهمانی‌های یلدایی در طولانی‌ترین شب سال. شمعدان یکی از نوستالژیک‌ترین وسایل مورد استفاده در شب یلداست و استعاره‌ای است از نوری که به برکت سلامت و دور هم بودن اعضای خانواده و بزرگترها در خانه می‌تابد.
این بسته کوچک اما زیبا، امید شما به روشن بودن این نور در جمع خانواده و دوستانتان را نمایان می‌کند.

شب چره (بسته خوراکی):

شیرینی یلدا علاوه بر خاطرات نوستالژیک از دورهمی با اعضای خانواده و دوستان، به خوراکیهای مورد استفاده در این شب نیز مرتبط است. شبی که به بهانه یک دقیقه
طولانی‌تر بودن آن، خودمان را به انواع خوردنیها و تنقلات مهمان می‌کنیم.

ما در بسته شب‌چره دو خوراکی خوشمزه را در شیشه‌هایی ساده اما زیبا قرار داده‌ایم تا زمانی که به عنوان هدیه از سوی شما به همراهان و دوستانتان اهدا می‌شود، حس شیرین این شب شیرین را به آنها منتقل کند.

شب‌چره در فرهنگ فارسی معین به آجیل و میوه‌ای که در شب‌نشینی خورده می‌شود، معنا شده است.

آبنار (بسته نوشیدنی یلدایی):

انار یکی از مهمترین المانهای شب یلداست. میوه‌ای بهشتی و بسیار پرخاصیت که کمتر کسی پیدا می‌شود که آن را دوست نداشته باشد. ما در این بسته یک شیشه کنسانتره انار را در کنار دو عدد لیوان سرامیکی قرار داده‌ایم تا طعم انار را در این شب خاطره‌انگیز برای شما بیشتر کنیم.
کنسانتره در واقع پایه اکثر آب میوه هایی به شمار می‌آید که به صورت بسته‌بندی هر کسی می‌تواند آن را از فروشگاه‌ها خریداری کند.

تیمچه (بسته تنقلات سنتی یلدایی):

تیمچه بساط مهمانی شما برای شب یلدا را به خاطره انگیزترین شکل ممکن برپا می‌کند. تیمچه یادآور خریدهای مهمانی یلدای دلنشین است در زنبیل‌های پرخاطره. در این بسته، سفره یلدای شما از جنس ترمه در نظر گرفته شده و تنقلات هم در فرمی نوستالژیک برایتان بسته بندی شده و میوه‌های مرسوم این شب طولانی زمستانی هم تدارک دیده شده است. انگار که سوار بر موج خاطرات خود شده‌اید و در تیمچه‌های قدیمی خرید کرده‌اید و آنها را با دنیایی از مهر برای عزیزان‌تان ارسال کرده‌اید.‌

تی تی نار (بسته دیوان حافظ و قندان اناری):

تی تی نار به معنی شکوفه انار است، بسته‌ای کوچک، زیبا و خاطره انگیز که همچون شکوفه‌های انار زیبا و دلربا است. در این بسته از یک قندان مسی با طرح انار استفاده شده که در داخل آن به مناسبت مهمانی یلدا و رسم حافظ خوانی، چند غزل از حضرت حافظ به همراه غنچه‌های گل محمدی قرار داده شده است.

بسته ترکیبی یلدا:

یلدا شب شعر و ساز است. شبی که موسیقی‌های اصیل ایرانی، دلها را غرق خاطرات می‌کنند و غزلیات حافظ، فال روزهای پیش روی را روایت می‌کنند. یلدا آیینی است که بنا بر امید دارد، امید به پایان حتی طولانی‌ترین شب سال و رسیدن سحر و روشنایی. مهمانیهای این شب پر امید و پرمهر با هنر دست مردمان ایران زمین که در این بسته گنجانده شده‌اند، زیباتر می‌شوند. بسته‌ای مشتمل بر سه تار میناتوری دست‌ساز، دیوان حافظ شیرازی و یک انار سرامیکی به عنوان نماد این شب و جعبه ای که با هنر قلمکاران اصفهانی جذابتر شده است.

تیراژه (بسته شادی):

تیراژه، در فرهنگ لغت به معنای رنگین کمان است که توصیفی است دقیق از قلمدان سرامیکی مورد استفاده در این بسته. این قلمدان قرار است محل قرار گرفتن مداد و
خودکارهای رنگارنگ شما روی میز کار شما باشد. ما در این بسته تعدادی آبنبات چوبی نوستالژیک قرار داده‌ایم تا جذابیت هدیه شما را دو چندان کند.

دودپتی (بسته عصرانه):

چای ماسالا در گویش محلی مردمان سیستان و بلوچستان به دودپتی معروف است. این چای که از هند به بندر چابهار آمده و به نوشیدنی پرطرفدار این منطقه تبدیل شده است.
این چای خوش طعم با ادویه ماسالا و شیر درست می‌شود. ادویه ماسالا از ترکیب زنجبیل، هل، دارچین، میخک و فلفل سیاه به همراه چای سیاه تولید می‌شود.
چای ماسالا به هضم غذا، کاهش قند خون و کاهش وزن کمک می‌کند. در این بسته یک ماگ سرامیکی زیبا قرار دارد که در بسته‌بندی زیبا به شما ارائه می‌شود.

چله‌نوش (ماگ و زیرلیوانی یلدایی)

چله نوش:

بسته چله‌نوش شامل یک لیوان سفالی بسیار زیبا است که با نقش هندوانه با توجه به المان‌های شب یلدا آراسته و تزیین شده است و هدیه‌ای بسیار زیبا برای تقدیم به آشنایان و نزدیکانتان می ‌باشد. در کنار این لیوان یک کیسه‌ی پارچه‌ای با یک طرح ساده‌ی زیبا به همراه دم‌نوش‌های انرژی‌زا و توری فلزی در یک بسته بندی بسیار جذاب یلدایی قرار داده شده است تا این گیفت یلدا وعده‌ای دلچسب و انرژی‌بخش را در شب یلدا برای مخاطبانتان به ارمغان آورد. و گرما و نشاط و شادابی را به جمع‌هایتان هدیه‌ کند.

ناردون

ناردون:

این بسته شامل:
سبد چوبی
دوعدد انار تازه
بطری بلور نمک
بطری پودر گلپر

نارجوش (هدیه‌ای با افشره انار)

نارجوش (بسته رب انار و پودر گردو):

این بسته شامل:
یک شیشه رب انار
پودر گردو
کاسه مسی
قاشق چوبی
توضیحات محصول
جعبه مقوایی

غزل خوان ویژه

غزل خوان ویژه:

این بسته شامل:
گلدان سفالی نقاشی شده با دست با طرح یلدا، هنر دست مردمان یزد
غزلهای حافظ در اندازهها و طرحهای مختلف
انار سفالی کوچک
بسته‌بندی مقوایی دستگیره‌دار با پنجره

مجموعه شب‌چراغ (بسته چراغ گردسوز و بطری نفت):

این بسته شامل:

یک عدد چراغ گرد سوز
یک عدد زیرچراغی
یک بطری نفت
یک بسته کبریت
بسته بندی مقوایی

شادباش

شادباش:

از بسته‌های یلدایی بسیار جذاب و نوآورانه‌ایست که توسط آراهنر طراحی و تدارک شده است و می‌توان آن را در دسته‌ی هدایای یلدای جوانان دسته‌بندی کرد. این هدیه یلدا شامل یک بسته ترمه حاوی آجیل شب یلدا، کاغذهای قرمز برش خورده که به شکل یک انار در می‌آیند و می توانید در آن آجیل و خوراکی‌های کوچک جاسازی کنید در یک جعبه مقوایی کشویی جاگذاری شده‌اند. این بسته به دلیل محصول سرگرمی‌کننده‌ای که دارد انتخاب مناسبی برای مهمانان و مخاطبین به خصوص جوانتر خواهد بود.

وقت دورهمی2

وقت دورهمی 2:

 این بسته نیز از بسته‌های سرگرم کننده شب یلداست که مناسب برای گرم نگه داشتن محافل و مهمانی‌های شب یلدای شماست. محتوای این جعبه شامل بازی سرگرم کننده “من کی ام؟” است. این بسته شامل یک جعبه حصیری کارتهای بازی “من کی‌ام؟” است و یک جعبه دیگر شامل لواشک‌های پذیری اناری شب یلداست. برنده هر دور این بازی سرگرم‌کننده می‌تواند خود را یک لواشک ترش و خوشمزه از جعبه حصیری مهان کند. حتما ازین بسته برای خلق لحظات شاد ولذت‌بخش در محافلتان بهره ببرید به خصوص اگر بخش عمده مهمانان یلدایتان جوان باشند

چاشنی یلدا

چاشنی یلدا:

این بسته با محوریت یکی از رسوم جذاب یلداست؛ خوردن انار شب یلدا!

این محصول از مجموعه هدایای یلدا شامل یک بسته‌بندی بسیار جذاب و چشم‌نواز با محتویات یک عدد انار تازه و طبیعی به همراه یک عدد ظرف سفالی و سه عدد نمک پاش به همراه بسته‌های نمک و گلپر و آویشن است تا رسم خوردن انار شب یلدا به فعالیتی جذابتر از گذشته برای شما بدل سازد و شادی و رضایت را به جمع‌هایتان تزریق کند

نوشه یلدا

نوشه یلدا:

بسته نوشه یلدا بسته‌ای با طراحی زیبا و جذاب با محوریت حفظ و کنترل سلامتی شماست. از آنجا که خوراکی های شب یلدا عموما به طور عمده طبع سردی دارند، در این بسته کوشیده شده تا مزاجتان خصوصا برای این شب خاص کنترل شود. این بسته شامل یک بطری آبگینه حاوی عرقیات با طبع گرم و دو کیسه‌ی پارچه ای مویز و توت خشک است تا مزاج خودتان و مخاطبانتان را تعدیل کنید. تا شب یلدا را با شادابی و سلامتی در کنار خانواده و دوستانتان بگذرانید

صدای یلدا

صدای یلدا:

یک بسته نوستالژیک برای آنان که به دنبال زنده‌سازی خاطرات خوش یلداهای قدیم هستند.

این بسته با محتویات یک رادیوی کوچک با طراحی رادیوهای قدیمی به همراه یک عدد گردسوز سفالی و سفره قلمکار که در یک بسته‌بندی زیبا قرار داده شده اند هدیه‌ای مناسب برای مخاطبان بزرگتر و علاقمندان به نوستالژی طراحی شده است. اگر دوست دارید یلدا بهانه‌ای باشد برای یادآوری خاطرات خوش گذشته که فکر میکردید محال است دوباره تکرار شود شاید این هدیه انتخاب مناسبی برای شما باشد تا یادآور آن شبهای قدیم و زنده کننده دغدغه‌ها و دلخوشی‌های آن ایام باشد.

بسته های تبلیغاتی اداری لوکس برهود جدید 8394

برهود:

این بسته شامل یک ظرف اردورخوریِ سه قسمتی، ساخته دست هنرمندان استان همدان،سه کیسه پارچه‌ای حاوی گندمک، برنجک و شاهدانه با بسته‌بندی یک جعبه مقوایی بسیار زیبا است که با هنر و ذوق فراوانی طراحی شده است. ظرف اردورخوری برهود یک ظرف سفالین با طراحی جذاب و خلاقانه اصیل ایرانی است که با طرح‌های نقاشان هنرمند همدانی آراسته شده است.

این بسته یک انتخاب مناسب هدیه یلدا با محوریت خوراکی و تنقلات است و زنده‌کننده خاطرات خوش کودکی و تنقلات آن زمان برای مخاطبان بزرگسال خواهد بود تا بار دیگر آنهارا به ایام کودکی و نوجوانی بازگرداند و احساسات زیبای آن ایام را به آنها هدیه دهد

سیری در تاریخچه شب یلدا

شب یلدا یا شب چلّه از کهن‌ترین رسوم ایرانی است. چله به معنای چهل روز ابتدایی زمستان است که از فردای شب چله شروع می‌شود.

 این جشن از سال 502 قبل از میلاد در زمان داریوش اول به تقویم‌ها راه یافته و تاکنون نیز هر ساله برپا نگه‌داشته می‌شود. 

همچنین آنها مشاهده می‌کردند در ایام و فصول مختلف طول شب و روز کم و زیاد می‌شود. بنابراین به این دلیل که در این شب تاریکی اهریمنی بیشتر از هر روز دیگر دوام می‌یابد مردم گرد هم جمع می‌شده و آتش می‌افروختند و به جشن و پایکوبی و بحث و گفتگو می‌پرداختند تا عوامل اهریمنی و تاریکی بگریزند

در گذشته تاریکی و سیاهی نماد اهریمن بوده است. از طرفی طولانی‌ترین شب سال بیشترین تاریکی را در طول سال در بر دارد. به همین خاطر ایرانیان این شب را به جشن و پایکوبی می‌پرداختن تا بتوانند نحسی آن را بزدایند.

شب یلدا را همچنین شب میلاد مهر یا خدای خورشید نیز می‌دانند. مهر یا میترا با آمدنش به این دنیا، ساعات روز را افزایش داده و به این ترتیب روز بر شب برتری می‌یابد. مهر پرستی از کهن‌ترین آیین‌های ایران باستان می‌باشد. در اروپا از این آیین با نام میتراییسم نیز یاد می‌شود

یلدا مصادف است با آخرین روز پاییز و از فاصله زمانی غروب آفتاب 30 آذر تا طلوع آفتاب اول دی. این شب به دلیل آنچه انقلاب زمستانی خوانده می‌شود، یک دقیقه از سایر شب‌ها طولانی‌تر است. برخی بیان کرده‌اند که علت برگزاری این جشن دوری از نحس بودن این شب طولانی است. اما همگان می‌دانند که در باورهای ایران باستان، هیچ شب و یا روزی نیست که آن را نحس بدانند.  این شب مانند خیلی از جشن‌های باستانی در رویدادهای کیهانی ریشه دارد.

در حرکت سالیانه خود در روزهای پایانی پاییز به نقطه پایینی افق جنوب شرقی می‌رود. همین حرکت باعث کوتاه‌تر شدن طول روز و در نتیجه افزایش تاریکی شب می‌شود. با انقلاب زمستانی، خورشید باز به سوی شمال شرقی می‌رود و در نتیجه باعث روشنایی بیشتر روز و کاهش طول شب می‌شود.

همین یک دقیقه بهانه‌ای است برای اینکه ایرانی‌ها از دیرباز دور هم جمع شوند و به این مناسبت جشن برگزار کنند. جشنی که همراه با آداب و رسوم مختلف و نمادهای متفاوت برگزار می‌شود. یکی از مهمترین لازمه‌های جشن شب یلدا حضور بزرگان فامیل به عنوان نماد کهنسالی خورشید در آخرین روز پاییز است. همچنین وجود خوراکی‌های مختلف که رنگی از خورشید داشته باشند از اقلام پذیرایی این جشن است

یلدا برگرفته از یک واژه سُریانی می باشد که به تولد و زایش معنی شده است. منشا ورود این واژه به فارسی مشخص نیست اما احتمالا به دلیل مهاجرت برخی مسیحیان به ایران بوده و به مرور این لغت وارد زبان فارسی شده است و به جزیی از آن بدل گشته است.

همچنین واژهٔ چلّه مخفف چهله و صرفاً نشان‌دهندهٔ گذشت یک دورهٔ زمانی معین و نه الزاماً چهل روزه است.

اما بر طبق تعاریف لغت نامه دهخدا چله بزرگ چهل روز از موسم زمستان که آغاز آن مطابق اول دی ماه ، (هفتم دی ماه جلالی ) و پایانش دهم بهمن ماه (شانزدهم دی ماه جلالی ) است . و چهل روز از موسم تابستان که اول آن مطابق است با اول تیر ماه (پنجم تیرماه جلالی ) و آخر آن دهم مرداد ماه (شانزدهم مرداد ماه جلالی ) میباشد

خورشید نماد خیر و نیک و شب وتاریکی و ظلمت نماد شر

آداب و رسوم یلدا

امروزه نیز شب یلدا مانند همیشه در بین اقوام ایرانی با شب‌نشینی خانواده‌ها و دوستان در کنار هم گرامی ‌داشته می‌شود و معمولا بزرگان و ریش سفیدان خانواده به قصه گویی و حکایت می‌پردازند و فال حافظ و شعرخوانی شاهنامه و حافظ و خوردن تنقلات مختلف نیز رواج دارد که حال به اختصار هر کدام از آنها را بررسی خواهیم کرد.

انار و هندوانه جز جدایی‌ناپذیر شب یلدا هستند. رنگ سرخ نمادی از نور خورشید و روشنایی است و انتخاب میوه‌هایی به این رنگ بیانگر همین موضوع است. همچنین استفاده ازمیوه‌هایی مثل سیب و خرمالو و پرتقال وگلابی و لبو نیز رواج دارد و مهمان سفره‌های ایرانیان سرتاسر جهان هستند.

بخش دیگر از خوراکی های پرطرفدار این شب آجیل و خشکبار وسایر تنقلات است. از جمله این موارد میتوان نخود ، بادام ، پسته ، فندق ، تخمه کدو و توت و انجیر خشک اشاره کرد.

از جمله برنامه‌های مهم در این شب بسیار رواج دارد شاهنامه‌خوانی و حافظ خوانی است در این شب خانواده‌ها تفالی به حافظ می‌زنند و اشعار ارزشمند آن را به بهانه‌ی فال و پیش‌بینی آینده برای یکدیگر بازگو می‌کنند و به از طالع خود در سال پیش و رو مطلع می‌شوند و به همین بهانه موجبات سرگرمی و شادی خود و خانواده فراهم می‌شود علاوه براینکه منجر به ترویج ادب و فرهنگ والای ایرانی بین خانوارهای ایرانی در سرتاسر جهان می‌شود.

یکی از رفتارهای مرسوم این شب هم بردن هدیه برای تازه عروس خانواده است. خانواده داماد در سینی‌هایی تزئین شده انواع و اقسام خوراکی‌های ویژه یلدا را به همراه هدایایی به منزل عروس می‌برند

البته در صورت توجه و اهمیت به این موضوع خطیر توسط ایرانیان مستقر در خارج از کشور و بازنشر این رسوم در بین جامعه جهانی میتوان تمام جهانیان را با رسوم زیبای ایرانیان در یلدا آشنا ساخت و باعث افزایش آوازه‌ی نام ایران در سطح جهان شد و درک بهتری از فرهنگ غنی ایرانیان در سطح جهان شد

آداب و رسوم یلدا

یلدا در شهرهای مختلف

البته آیین یلدا در شهرهای مختلف با رسوم مختلف برگزار می‌شود. بنابراین داشتن آگاهی از رسوم مناطق مختلف برای اهدای هدایا به مشتریان شهرهای مختلف لازم است.
مثلا در کردستان یلدا را با نام شو چله می‌شناسند. در سنندج مردم اکثرا دلمه و نان سنگک برای مهمانان آماده می‌کنند.
یا در بوشهر، هندوانه میوه اصلی یلداست و بیشتر از انار مورد توجه مردم بوشهر است. یا در استان فارس، حتما در کنار میوه‌ و تنقلات این شب، رنگینک خرما نیز برای وجود دارد.

در همدان و گلپایگان مردم فال سوزن می‌گیرند. به این گونه که همه دور اتاق می‌نشینند و پیرزنی مستمر شعر می‌خواند.دختربچه‌ای هم همزمان و پس از هر شعر بر روی یک پارچه آب نخورده، سوزن می‌زند و مهمان‌ها به ترتیبی که دور هم نشسته‌اند، شعرها را فال خود می‌دانند.

در استان گیلان مردم حتما هندوانه می‌خرند. آنها معتقدند که هر کس در شب یلدا هندوانه بخورد در تابستان تشنه نمی‌شود و در زمستان سرما را حس نمی‌کند.

یلدا در خوزستان

یلدا در کشورهای دیگر

یلدا آیین مختص ایران نیست. این آیین در کشورهای مختلف همچون افغانستان، پاکستان، شمال هند و کشمیر و تاجیکستان و حتی شرق آسیا نیز برپا می‌شود. البته هر یک از این اقوام آیین‌های تا حدودی متفاوت دارند.

مثلا پاکستانی‌ها یلدا را با دعا و نیایش شروع می‌کنند. در این شب مردان پاکستانی به حمام زمستانی می‌روند. حمام زمستانی باید حتما ایستاده باشد. و از صبح تا بعداز ظهر آخرین روز آذر ماه انجام شود. شاید باورتان نشود اما مردان پاکستانی در این حمام باید هنگامی که آب روی سرشان می‌ریزند، تکه نانی هم در دست داشته باشند. بعد از حمام جشن یلدا در پاکستان شروع می‌شود.

در افغانستان مراسم یلدا بسیار شبیه مراسم ایران است. خوردنی‌های یلدای افغانستان مشابه خوردنی‌های یلدای ایران است. مردم افغانستان سعی می‌کنند این شب را در جمع بزرگان فامیل به شادی بگذرانند.

یلدای تاجیکستان اما اندکی با یلدای ایران متفاوت است. یکی از مراسم‌های خاص تاجیک‌های روستایی این است که پنجره‌ها را با پوستین پر می‌کنند و از سقف خانه‌هاشان چرم آویزان می‌کنند و در حیاط خانه گندم می‌پاشند.

شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید ژاپنی‌ها هم شب یلدا را با نام توئوجی جشن می‌گیرند. ژاپنی‌ها در این شب ابتدا حمام نارنج می‌گیرند تا برای این شب تمیز و پاکیزه باشند. آنها معتقدند با انجام اینکار دیگر تا آخر زمستان سرما نمی‌خورند

 

سوالات متداول هدایای شب یلدا

یلدا یکی از مناسبت‌های باستانی است که برای همه ما خاطره انگیز است. متاسفانه در سال‌های اخیر و با شیوع بیماری کرونا امکان برقراری این مراسم نوستالژیک وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها از این فرصت استفاده می‌کنند تا در نبود این مهمانی‌ها، هدیه‌ای به مشتریان خود ارائه بدهند تا در ذهن آنها بیش از پیش ماندگار شوند.

هدایای یلدا نسبت به هدایای سایر مناسبت‌ها قیمت کمتری دارند. شما با پرداخت هزینه مناسب و کم می‌توانید برای این مناسبت خرید داشته باشید. هدایای یلدا از 80 هزار تومان شروع می‌شوند و بنا به درخواست مشتریان قابلیت این را دارند که افزایش قیمت پیدا کنند.

به دلیل اینکه سازمان‌ها معمولا در مناسبت یلدا بودجه کمتری برای خرید یلدا اختصاص می‌دهد، معمولا از محصولات سرامیکی، سفالی و گاها مسی برای هدایای یلدا استفاده می‌شود.

بسته غزلخوان در سه سال اخیر همواره پرفروش‌ترین محصول یلدایی آرا هنر است. بسته‌های ناردون، نارجوش و انار سفالی در رده بعدی محصولات یلدایی هستند.

نکات مهم درباره هدیای شب یلدا

تعدادی از نکات مهم در خصوص هدایای شب یلدا آراهنر عبارت‌اند از:

 • شب یلدا از مناسبت‌های اصیل ایرانی است؛ بنابراین با توجه به این بهتر است هدایایی از هنرمندان ایرانی نیز تهیه کنیم.
 • در شب سرد یلدا نوشیدنی‌های داغ بهترین گزینه هستند؛ بنابراین می‌توانید بسته چله نوش را که شامل یک عدد ماگ به همراه زیرلیوانی با طرح است، هدیه دهید.
 • دو بسته مناسب دیگر شاد باش و بسته دورهمی است. این دو بسته علاوه بر دربرداشتن خوراکی‌های یلدایی، بازی‌های مناسبی را نیز برای شب یلدا دارند.
 • دو تا از جالب‌ترین هدیه‌های آراهنر چاشنی و نوشه یلداست. چاشنی یلدا شامل سه نمکدان حاوی نمک، گلپر و آویشن است. نوشه یلدا نیز عرق‌های گیاهی و توت و مویز خشک را با خود به همراه دارد.
 • اگر به دنبال خاص‌ترین هدیه یلدایی هستید، پیشنهاد ما به شما بسته صدای یلدا است. در این بسته یک رادیوی و گردسوز کوچک قرار دارد که به همراه رومیزی قلمکار تکمیل می‌شود.
 • هدیه‌ه‌های خوراکی از دیگر هدیه‌های مناسب یلدایی هستند. برای مثال می‌توانید بسته برهود را تهیه کنید که شامل گندمک، برنجک و شاهدانه است. علاوه بر این در این بسته ظرف سفالی اردورخوری نیز قرار داده شده است.

 

author-avatar

درباره آراهنر فاخر ایرانی

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

بازگشت به لیست

17 دیدگاه در “معرفی جدیدترین هدایای شب یلدای آراهنر

 1. نگار گفت:

  هدیای شب یلدایی که معرفی کردید تک فروشی هم دارن ؟یا مثلا تعداد محدود چون من تقریبا دو ماه پیش برای یکی از بسته ها که تماس گرفتم گفتید که فروش سازمانی دارید و محدود نمیفروشید

  1. Zohreh گفت:

   خیلی خوبه،همیشه تنوع بسته هاتون زیاده

  2. مونا گفت:

   الان تا جایی که اطلاع دارم از طریق دیجیکالا فروش تک هم دارن خوشبختانه

 2. حسین گفت:

  تنوع محصولات خیلی خوب هستند. واقعا ممنون از این همه ایده و سلیقه ای که به خرج دادید

 3. رحمان گفت:

  کاتالوگ چاپ شده هم دارید؟
  از کجا میشه بگیریم؟

 4. نیلوفر نصیری گفت:

  آرا همیشه پیشتاز و خلاق بوده و هست 🙂

 5. مریم گفت:

  مجموعه ما پارسال از بسته های شب چراغ تدارک دیدن که بسیار جالب بود

 6. سارا گفت:

  برای اطلاع از قیمت ها و سفارش بسته ی چسمه 1 از چه طریقی اقدام کنیم و اینکه امکان تهیه برای تیراژ 500 عدد هست؟

  1. سلام. در صورتی که سفارش خودتون رو تا 20 آذرماه ثبت کنید امکان تأمین 500 عدد چلسمه وجود دارد. لطفا با شماره 88930148 تماس بگیرید

 7. سونیا گفت:

  چه خوب که یلدا رو اینقدر جذاب معرفی کردید افرین به آراهنر .

 8. مونا گفت:

  سلام، محصولاتتون برای یلدا بسیار جالبه و جذابه ، ما سال گذشته تجربه خوبی رو از همکاری با مجموعه شما داشتیم و امیدوارم امسال هم بتونیم هدایای خودمون از مجموعه شما بخریم. برای دریافت قیمت های روز با همون شماره های سازمانی باید تماس گرفت؟

  1. به همراهی با شما افتخار میکنیم و خوشحالیم که رضایت داشتید. بله همکاران ما در واحد ارتباط با مشتریان همچنان در خدمت شما هستند

 9. سارا گفت:

  برای سفارش محصولات یلدایی تا چه تاریخی میتونیم سفارش خودمونو در تیراژ ثبت کنیم؟

 10. سعید گفت:

  سلام، وقت بخیر
  آیا امکان این هست بسته های چلسمه به انتخاب خودمون برای آجیل تغییر پیدا کنه و نام برند شرکت خودمون به نحوی روی گونی یا جعبه زده بشه؟ بسته بسیار جالبی هستش

 11. امیرحسین گفت:

  سلام
  ممنون از کارای عالی و خسته نباشید به تیم حرفه ای تون
  امکان ترکیب کردن محصولات تو بسته جدید هست !؟

  1. از شما ممنونیم؛ بله شما همیشه میتونین بسته های ترکیبی با سلیقه خودتون رو انتخاب کنید. همکاران ما در کنار شما هستن تا نیازهای مجموعه شما رو برآورده کنن. لطفا با شماره 88930148 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.