صنایع‌دستی

ترمه ، چشم و چراغ صنعت و هنر نساجی

ترمه-چشم-و-چراغ-صنعت-نساجی-کاور

 نساجی از هنر-صنعت‌های قوی در ايران است. بافت انواع پارچه و رودوزی‌های متنوع بخشي از اين هنر است. هنری كه هر چند روزگاری رواج بيشتری داشت و نيازهای همه جامعه را برآورده می‌كرد. امروزه اما با كاهش توليد آنها ‌به صنايع دستی خاص و ارزشمندي بدل شده است. ترمه و بافت آن يكی از انواع هنرهای ارزشمند ايرانی است. پارچه‌ای كه با دست بافته می‌شود پارچه‌ای كه تراكم پود آن زياد است و همه نخ‌های آن رها پشت پارچه قرار دارد.

نساجی از قدیمی ترین هنرهای مردمان ایران زمین است و قدمت بسیاری دارد. در گذشته این هنر بیشتر نیازهای روزمره مردم را برطرف می‌کرد. اما امروزه از صنایع دستی اصیل ایرانی محسوب می‌شود که بسیار ارزشمند نیز است. هنر نساجی انواع بسیار متنوعی از پارچه‌ها را شامل می‌شود که یکی از آن‌ها ترمه است.

ترمه پارچه‌ای بسیار ظریف و با لطافت است. فرم بافت آن به گونه‌ای است که پود ها در پشت و به صورت آزاد قرار می‌گیرند و تراکم پود بالایی در این نوع پارچه دیده می‌شود. در ادامه این مقاله با ترمه، شیوه بافت و انواع آن آشنا خواهیم شد. در ادامه هدیه‌های متنوع ترمه برای علاقمندان را معرفی خواهیم کرد.

پس در ادامه این مطلب با آراهنر همراه باشید …

 • جانی دوباره در ترمه ايرانی
 • مراحل بافت ترمه، چشم و چراغ صنعت و هنر نساجی
 • انواع مختلف پارچه ترمه
 • کاربرد‌های ترمه آن را به یک هدیه لوکس بدل کرده است!
 • انواع هدیه‌های ترمه آراهنر
 • نکات مهم درباره ترمه
هنر اصیل ایرانی متعلق به زردشتیان

جانی دوباره در ترمه ايرانی

فعاليت ترمه‌بافان ايرانی در بخش‌هاي مختلف آسيا، باعث فراموشی نسبی اين هنر در ايران شد. جنگ‌ها، تصرف‌ها و تغيير حكومت‌ها فرصتی برای توجه به اين مسائل باقی نمی‌گذاشت. در دوره صفويان و آرامش نسبی ايران، اين هنر جانی دوباره گرفت. ترمه‌بافان بسياری در اصفهان، كرمان، يزد و كاشان بافت اين نوع پارچه را گسترش دادند. البته نه به عنوان يك اثر هنری و صنايع دستی ارزشمند، بلكه به عنوان تن‌پوش‌های درباريان. اين نوع پارچه تا ساليان به عنوان قبا، تن‌پوش درباريان، پرده‌،‌ روميزی و سجاده بافته و عرضه می‌شد. جنس اين ترمه‌ها بيشتر ابريشم بود. البته از كرک و پشم هم توليد می‌شود. به همين دليل استادكاران بيشتر مشغول كار تولید و عرضه برای درباريان بودند.

در دوره پهلوی، آموزش بافت ترمه و ترمه‌بافی به طور رسمی زيرنظر اداره صنايع دستی آغاز شد. كم‌كم اين پارچه در كوی و برزن بيش از پيش عرضه شد. تا جايي كه در جهيزيه عروس، معمولا يک تكه ترمه قرار می‌دادند. ترمه‌هايی كه طرح‌های بيشتر آنها بته و جقه‌های كوچک و بزرگ است.

مراحل بافت ترمه، چشم و چراغ صنعت و هنر نساجی

پیش از پرداختن به مراحل مختلف بافت این پارچه بهتر است با مواد اولیه مورد نیاز برای بافت آن آشنا شویم. برای بافت ترمه از پشم و ابریشم استفاده می‌شود اما معمولا پشم سفید رواج بیشتری در این صنعت دارد. علت این را می‌توان به رنگ آمیزی راحت تر پشم سفید نسبت داد. پس مراحل بافت ترمه موارد زیر ار شامل می‌شوند:

 1. آماده سازی مواد اولیه شامل پشم یا ابریشم
 2. شستن پشم‌ها برای پاک کردن آن‌ از چربی و آلودگی‌ها
 3. درخشان و سفید کردن رنگ پشم‌ها که برای این منظور معمولا از گوگرد استفاده می‌شود.
 4. تثبیت رنگ مواد اولیه. در این مرحله معمولا از زاج سفید، قلع و سایر محلول‌ها استفاده می‌شود
 5. مرحله رنگ‌ آمیزی به وسیله رنگ های گیاهی و طبیعی
 6. شروع بافت ترمه با استفاده از دستگاه‌های سنتی و یا ژاکارد

   پس از بررسی مراحل اصلی در آماده کردن مواد اولیه و بافت ترمه بهتر است با انواع مختلف طرح‌های ترمه نیز آشنا شویم. در ادامه نیز به بررسی انواع مختلف ترمه که با بهره‌مدی از این روش‌ها و طرح‌ها بافته می‌شود، خواهیم پرداخت.

محبوب‌ترین طرح‌های استفاده شده در بافت ترمه

انواع مختلف پارچه ترمه

تعدادی از انواع ترمه محبوب و پر فروش عبارت‌اند از:

 • شال یزدی : در بافت آن معمولا از چندین نقش از جمله بته جقه، بته بادامی، بته سرورس استفاده می‌شود. شال یزدی با طرح گل شاه عباسی از موارد کمیاب و خاص می‌باشد.
 • شال راه راه : معمولا به دو شیوه باریک و پهن موجود می‌باشد.
 • شال بندی : نقش و نگار این نوع از ترمه شبهات زیادی به لانه زنبور دارد. معمولا نقش بته جقه به فراوانی در آن دیده می‌شود.
 • شال چهار قدی : این نوع از ترمه معمولا در ابعاد یک در یک بافته می‌شود و بیشتر کاربردهای تزئینی دارد.
 • شال محرمات : به نوعی از ترمه با نقوش راه اره گفته می‌شود.
 • شال زمردی : همان طور که از نام آن نیز پیداست، در بافت آن از رنگ سبز زمردی استفاده می‌شود. نقوش استفاده شده نیز بیشتر بته جقه می‌باشند.

کاربرد‌های ترمه آن را به یک هدیه لوکس بدل کرده است!

امروزه شاهد استفاده بیشتر از صنایع دستی ایرانی در تزئینات منزل و دکوراسیون آن هستیم. ترمه نیز یکی از آن‌هاست که به کاربردهای مختلف تبدیل به هدیه‌ای ارزشمند و لوکس شده است. برای مثال از این پارچه می‌توان به عنوان رومیزی روی اپن، میز نهارخوری و … استفاده کرد.

امروزه کاربردهای خلاقانه تری از ترمه را نیز مشاهده می‌کنیم، مانند روبالشتی، کیف دستی، کیف دوشی و … . در ادامه با آراهنر همراه باشید تا شما را با هدیه‌ها ترمه مختلف آشنا کنیم.

تزئین سفره‌های هفت سین و شب یلدا

انواع هدیه‌های ترمه آراهنر

آراهنر با بهره گرفتن از هنر ترمه هدیه‌های مختلفی را به صورت بسته‌های متنوع تولید کرده است. تعدادی از این هدیه‌ها عبارت‌اند از:

بسته ترمه یک در یک

در آراهنر انواع مختلفی از ترمه‌های یک در یک را می‌توانید تهیه کنید. این نوع از ترمه معمولا به عنوان رومیزی استفاده می‌شوند. کافی است از میان ترمه‌های ابریشم با رنگ زمینه‌ای قرمز، آبی و … را انتخاب کرده و به مخاطبان خود هدیه کنید. این بسته هدیه ترمه با بسته‌بندی مقوایی شکیل خود می‌تواند از هدیه تبلیغاتی مناسبی باشد.

بسته ترمه

بسته ترمه

ترمه رانر

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد از ترمه می‌توان برای تزئین میز نهارخوری و یا اپن نیز استفاده کرد. برای این منظرو ابعاد یک در یک ترمه مناسب نیستند بنابراین ما به شما ترمه رانر را پیشنهاد می‌کنیم. انواع مختلف این ترمه در سه رنگ مختلف در آراهنر قابل مشاهده هستند.

ترمه رانر ابریشم ۳

ترمه رانر

کیف دوشی ترمه

یکی از خلاقانه ترین هدیه‌های آراهنر با بهره‌مندی از ترمه، کیف دوشی می‌باشد. این هدیه می‌تواند هدیه تبلیغاتی بسیار مناسبی برای بانوان باشد. این هدیه علاوه بر خلاقانه بودن، بسیار کاربردی نیز است و بی شک شما را در ذهن مخاطبتان ماندگار خواهد کرد.

کیف دوشی ترمه بافی

کیف دوشی ترمه

ساک دستی ترمه

آراهنر به جز کیف ترمه، ساک دستی ترمه را نیز به شما پیشنهاد می‌کند. امروزه ساک دستی ها برای استفاده کمتر از ساک‌های پلاستیکی بیستر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین این هدیه صنایع دستی می‌تواند گزینه خلاقانه و مناسبی باشد.

ساک دستی ترمه بافی

ساک دستی ترمه

بسته ترکیبی ترمه و مینا

اگر هدیه‌ای ترکیبی با ترمه می‌خواهید این بسته مناسب شما است. بسته ترکیبی ترمه با ابعاد 50 سانتی متری به همراه گلدان میناکاری با نقوش آبی رنگ و سنتی، هدیه بسیار چشم نواز و ماندگاری خواهد بود.

بسته گلدان مینا و ترمه ابریشم ( 210)

بسته گلدان مینا و ترمه ابریشم

نکات مهم درباره ترمه

تعدادی از مهم‌ترین نکات در مورد ترمه عبارت‌اند از:

 • این پارچه که چشم و چراغ صنعت نساجی است، معمولا از پشم و یا ابریشم بافته می‌شود.
 • از طرح‌های بسیار معروف در ترمه بافی ، نقش بته‌جقه است.
 • ترمه با داشتن کاربرد‌های مختلف می‌تواند هدیه سازمانی و یا تبلیغاتی مناسبی باشد.
 • تعدادی از برترین هدیه‌های ترمه مواردی مانند کیف دوشی ترمه، کیف دستی ترمه ، جانمازی ترمه، رومیزی و رانر ترمه را شامل می‌شوند.
author-avatar

درباره آراهنر فاخر ایرانی

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.