تبلیغات

روز قلم چه روزی است؟

روز قلم
لوگوی اراهنر

یک قلم یا خودکار شاید کوچک به نظر برسد اما ابزاری قدرتمندتر و برنده‌تر از شمشیر است. نویسندگان با قلم به اکتشاف احساسات، افکار، عقاید، ایده‌ها، تاریخ و رویدادها می‌پردازند. قلم یک دانشمند، دانش او را برای همیشه به ما هدیه می‌دهد. وقتی صحبت از قلم به میان می‌آید، آفرینش، خلقت، یادگیری و تغییرات را به یاد ما می‌آورد.  یک قلم بدون شک، مسئول ایجاد تغییرات مثبت در جهان است. آیا این جمله نیز درست است که عظمت قلم به دست دارنده آن بستگی دارد زیرا تفکر و تخیل شخصی که از آن استفاده می کند را به تصویر می کشد چرا قلم آنقدر مهم است که برای آن روزی را مشخص کرده‌اند، روز قلم چه روزی است؟

در این محتوا علاوه بر تعریف روز قلم، چندین سخن ناب را از بزرگان و نویسندگان جهان به شما هدیه می‌کنیم و همچنین کمی درباره استفاده از قلم به عنوان یک هدیه تبلیغاتی مناسب صحبت خواهیم کرد.

روز قلم چه روزی است؟

هجده سال است که ایرانیان چهاردهم تیر ماه را به عنوان روز قلم ارج می‌نهند، بزرگداشت روز قلم برای اهل قلم، نویسندگان، پژوهشگران، مترجمان، منتقدان و بسیاری از عاشقان قلم مهم و ارزشمند است.

جای روز قلم، سال‌ها در تقویم ایران خالی بود بنابراین اعضای انجمن قلم ایران، پس از بررسی تاریخ ایران بزرگ 14 تیرماه را به عنوان روز قلم پیشنهاد کردند. و بالاخره شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز را به عنوان روز قلم تصویب نمود.

دلایل انتخاب 14 تیر به عنوان روز قلم

بسیاری از مردم می‌پرسند چرا 14 تیر ماه به عنوان روز قلم برگزیده شد.  دو دلیل اصلی برای انتخاب این روز وجود دارد.

جشن تیرگان و به رسمیت شناختن کاتبان در زمان پادشاهی هوشنگ

جشن تیرگان یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایران باستان به شمار می‌رود و هر ساله سیزدهمین روز از تیر ماه را به برپایی این جشن اختصاص می‌دهند. درباره این جشن روایت‌های زیادی وجود دارد ولی هدف اصلی ما از بیان آن، اهمیت قلم و نوشتن از دیدگاه تاریخ ایرانیان است.  هوشنگ پیشدادی این روز را برای کرامت و گرامیداشت کاتبان و نویسندگان جشن می‌گرفت.

در این رسم قشنگ، کاتبان و نویسندگان لباس رسمی خود را بر تن می‌کردند و برای ادای احترام در پیشگاه هوشنگ پادشاه حاضر می‌شدند. او هم هدایا و منصب‌های با ارزشی را به آنها می‌بخشید.  ابو ریحان بیرونی « ارباب قلم» در کتاب آثارالباقیه خود، علت برپایی این رسم را، ادای احترام به صور فلکی تیر یا همان عطارد می‌داند.

روز سیاره عطارد یا همان تیرماه

کلمه عطارد در  زبان پارسی معروف و شناخته شده به معنای کاتب ستارگان است. اشعاری وجود دارد که در آنها عطارد را نویسنده سیارات می دانند. « تیر» نام دیگر عطارد است. به همین دلیل روز تیرگان، سیزدهم تیر ماه را مخصوص سیاره عطارد نامگذاری نمودند.

اهمیت و جایگاه قلم در ایران

قلم کوچک است اما کارهای بزرگی را برای ما انجام می‌دهد.  دانش آموزان برای نوشتن تکالیف و یادداشت برداری از آن استفاده می‌کنند. تاجران برای امضای چک‌های خود قلم به دست می گیرند. بسیاری از پیمان‌های مهم زندگی با قلم بسته می‌شوند. بسیاری از معاهده‌های صلح در جهان با قلم امضا می‌شوند. نکته مشترک در همه این موارد، ذهن متفکر و قدرت قلم است.

جایگاه قلم در تاریخ ایرانیان از گذشته تا کنون، بسیار مهم و ارزشمند بوده و هست. همه ایرانیان به این موضوع واقف هستند. در تاریخ و مذهب ما ردپای قلم بسیار پررنگ و تاثیرگذار است.

قلم از دیدگاه اسلام و پیامبر اکرم (ص( نیز بسیار ارزشمند بوده و جایگاه ویژه‌ای هم دارد. سوگند خداوند متعال را در سوره قلم، فراموش نکنید. (سوگند به قلم و آنچه می‌نویسد ـ سوره قلم، آیه ۱٫)

حکیم ابوالقاسم فردوسی نیز با قلم شاهکار خود، شاهنامه را به یادگار برای ما گذاشت. و به خاطر قلم او ادبیات پارسی و زبان فارسی زنده مانده است. (بسی رنج بردم در این سال سی        عجم زنده کردم بدین پارسی)

بسیاری از شاعران و نویسندگان قدیم و معاصر ایران با قلم خویش آثاری جاودانه خلق کردند که ایران و جهان را به تغییر واداشته‌‌اند.

قلم را به دوستان خود هدیه کنید.

سخنان بزرگان جهان درباره قلم

قلم همیشه الهام بخش بوده و هست. چند نقل قول معروف و انگیزه بخش را از مشاهیر و نوسیندگان جهان، بخوانید:

مشهورترین سخن و نقل قول درباره قلم از ادوارد بولور- لیتون است که بیش از صد سال پیش گفت:

« قلم از شمشیر قوی تر است»

Edward Bulwer-Lytton)) رمان نویس، شاعر، نمایشنامه نویس و سیاستمدار انگلیسی

 

«اگر می‌خواهید دنیا را تغییر دهید، قلم خود را بردارید و بنویسید.»

مارتین لوتر کینگ  (Martin Luther King Jr. ) – روحانی رهبر حقوق مدنی آمریکایی

 

«من همیشه می‌توانم با قلمم زندگی کنم.»

جین آستن  (Jane Austen )– نویسنده رمان‌های انگلیسی قرن هجدهم- نوزدهم

 

 «یک کتاب، یک قلم، یک کودک و  یک معلم می توانند دنیا را تغییر دهند.»

ملاله یوسف زی ( Malala Yousafzai ) – فعال حقوق بشر و حقوق کودکان

 

«غم بیشتر از شادی قلم را به دست می‌گیرد.»

آمیل؛ هانری فردریک ( Henri Frederic Amiel )– نویسنده و فیلسوف سوئیسی ، قرن هیجدهم میلادی

 

«هیچ رنجی بزرگتر از تحمل یک داستان ناگفته در درون شما نیست.»

مایا آنجلو ( Maya Angelou )– شاعر آمریکایی قرن نوزدهم میلادی

 

«قلم اهرمی است که جهان را به حرکت در می آورد»

توماس دی ویت تالمیج ( Thomas De Witt Talmage ) – واعظ و روحانی و همچنین یکی از برجسته ترین رهبران مذهبی ایالات متحده در قرن نوزدهم

 

«حقیقت از راه  زبان، قلم و مطبوعات است که اساساً تبلیغ می‌شود.»

آنجلینا گریمکه (Angelina Weld Grimké)  – شاعر و نویسنده آمریکایی قرن نوزدهم

 

«قلم صدای روح را منتقل می کند.»

فینل هادسون  (Fennel Hudson) – نویسنده داستان‌های طبیعت و سبک زندگی

 

«شما می‌توانید هر چیزی را با نوشتن بسازید.»

سی اس لوئیس  (Clive Staples Lewis) – نویسنده مشهور ایرلندی و خالق سرگذشت نارنیا، قرن هجدهم و نوزدهم میلادی

 

«برگه ات رو با آرامش قلبی پر کن.»

ویلیام وردزورث  (William Wordsworth)– شاعر بزرگ انگلیسی سبک رمانتیک، قرن هفدهم و هجدهم میلادی

قلم هدیه‌ای ماندگار

امروزه قلم و انواع خودکار، خودنویس، در مدل‌های مختلف جدید و کلاسیک، با اشکال و جنس‌های متفاوت و متنوع در طیف وسیعی در بازار به عنوان یکی از برترین هدایای تبلیغاتی به مشتریان، مخاطبان و مصرف کنندگان اهدا می‌شود.

قلم ها و خودکار در میان مردم و مشتریان محبوب و قدرتمند هستند. آنها در مدرسه، خانه، محل کار، دانشگاه و تقریبا همه جا کاربردی، مفید و اثرگذار بوده اند.

در هر جا که هستید برای نوشتن یک آدرس، تلفن، یادداشت برداری، مقاله و هر چیزی، نیاز به قلم و خودکار دارید. حتی با وجود پیشرفت تکنولوژی و فن آوری، داشتن آن بسیار لازم و ضروری است چون کار ما را به خوبی انجام می‌دهد.

قلم‌های نفیس، کلاسیک، مدرن و.. همگی به عنوان هدایای شرکتی برای اهداف بازاریابی و تبلیغات گزینه‌ای مقرون به صرفه، ماندگار، مفید و با‌کیفیت هستند.

بهترین بخش ماجرا اینجاست که حتی یک قلم کوچک می‌تواند یک کسب و کار و یک شرکت را در مقیاس بسیار بزرگی برای مخاطبان و مشتریان در طیف وسیعی بدون نیاز به سرمایه‌گذاری هنگفت، تبلیغ کند. در دنیای مدرن امروزی همه شرکت‌ها باید به دنبال روش‌ها و تکنیک‌های تبلیغاتی محصولات و خدمات خود با کمترین هزینه باشند.

گروه آراهنر مجموعه‌ای از بهترین هدایای تبلیغاتی خلاقانه و مدیریتی را گرد هم آورده است و شما می‌توانید نام و نشان تجاری خود، پیامی خاص، آدرس و تلفن یا هر چیزی را که دوست دارید بر روی انواع قلم ها حک کنید و به مشتریان عزیز خود هدیه نمایید.

author-avatar

درباره آراهنر

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *