صنایع‌دستی

صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان
لوگوی اراهنر

اصفهان با داشتن فرهنگ‌های مختلف و معماری غنی از شناخته شده ترین شهرهای ایران در سراسر جهان است. این شهر که سومین شهر پرجمعیت ایران نیز است، از گذشته تاکنون نصف جهان نامیده می‌شود. علت این لقب و شهرت جهانی این شهر را می‌توان به ابنیه تاریخی بی شمار و بسیار چشم‌نواز این شهر، بافت سنتی و تاریخی و صنایع دستی غنی آن ربط داد.

همان‌طور که از معماری شهر اصفهان نیز مشخص است، هنرهای بسیاری در طول تاریخ در این شهر رواج داشته‌ و هم اکنون نیز هنرمندان بسیاری در حال تولید محصولات متنوع از این هنرهای اصیل هستند. این هنرها علاوه بر معماری خاص و سنتی این شهر در صنایع دستی اصفهان نیز قابل مشاهده هستند. اصفهان از شهرهایی است که لیست گسترده‌ای از انواع صنایع و هنرها را در خود جای داده است.

در این مقاله ابتدا انواع صنایع دستی اصفهان را بررسی خواهیم کرد. همان‌طور که می‌دانید هدیه‌های صنایع دستی از بهترین هدیه‌ها برای موقعیت‌های مختلف می‌باشند؛ بنابراین بسته‌های هدایای تبلیغاتی آراهنر که به بهره‌مندی از صنایع دستی این شهر تولید شده‌اند به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید …

هدایای صنایع دستی اصفهان در آراهنر

اکنون که به طور کامل انواع هنرها و صنایع دستی اصفهان را بررسی کرده‌ایم  و به ذکر تعدادی از هدیه‌های تکی آراهنر پرداختیم، بهتر است نگاهی به انواع هدایای تبلیغاتی آراهنر از صنایع  دستی مختلف اصفهان بیندازیم. این هدایا مناسب مناسبت‌های مختلف هستند از جمله هدایای ماه رمضان. با ما همراه باشید …

طلای سرخ ( بسته زعفران و هاون نفیس)

بسته هدیه طلای سرخ

این بسته دو هنر میناکاری و خاتم کاری اصفهان را دربر می‌گیرد. همان‌طور که از نام این هدیه نیز مشخص است، علاوه بر این دو هنر زعفران درجه یک نیز در این بسته قرار گرفته است. این هدیه از هدایای تبلیغاتی خاص و فاخر را می‌توانید برای خاص‌ترین مشتریان و مخاطبان خود تهیه نمایید.

بسته گلدان فیروزه‌کوب‌، شکلات‌ خوری خاتم و سفره قلمکار (154)

بسته سه هنر فیروزکوبی، خاتم و قلمکار

اصلی‌ترین هدیه‌های این بسته شامل یک گلدان قلمکار کوچک به همراه ظرف خاتم کاری است. این دو صنایع دستی اصیل اصفهان در کنار پارچه قلمکار با طرح‌های بته‌جقه، ترکیبی بسیار لوکس و چشم‌نوازی را ایجاد کرده‌اند. همان‌طور که می‌دانید بسته‌بندی یک هدیه از اجزای اصلی آن می‌باشد. در این هدیه‌ها نیز با اختصاص دادن بسته‌بندی چوبی، به خوبی این نکته مورد توجه قرار گرفته است. 

مجموعه ترکیبی میناکاری، قلم‌کار و سفال (114)

بسته فرهنگی میناکاری و قلمکار

محصولات این بسته سنتی بیشتر زمینه فرهنگی دارند. علاوه بر گلدان و قلمدان میناکاری، دیوان حافظ قرار داده شده در این بسته حال و هوای خاصی به این هدیه داده است. بنابراین این هدیه می‌تواند از گزینه‌های مناسب برای دوستداران صنایع دستی اصفهان و شعر و ادبیات باشد. و می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید هدیه نوروزی باشد. در کنار این محصولات رومیزی قلمکار اعلا به خوبی بسته هدیه را تکمیل کرده است.

بسته گلدان مس و پرداز، گل مسی و ترمه(204)

بسته مس و پرداز

در این بسته هدیه در کنار هنر نوپای مس و پرداز اصفهان، رومیزی ترمه ابریشم که از صنایع دستی یزد است نیز قرارگرفته است. این بسته هدیه می‌تواند برای خرید هدیه سازمانی و مدیریتی مناسب باشد.

بسته قلم زنی و قلمکار (کد 109)

بسته صنایع دستی قلم‌زنی و قلمکار

یکی از بسته‌های لوکس با تنوع زیادی از صنایع دستی اصفهان این بسته می‌باشد. اصلی‌ترین محصول این بسته، بشقاب قلم‌زنی ارزشمند است. در کنار قلم‌زنی دو هنر قلمکار و خاتم نیز به خوبی بسته را تکمیل می‌کنند. صبر کنید هنوز تمام نشده! بسته زعفران اعلا نیز در این هدیه لوکس وجود دارد. 

  آجیل خوری مس و پرداز در بسته بندی ویژه

  بسته مس و پرداز ویژه

  این بسته از هدایای تکی مس و پرداز است اما به علت بسته‌بندی خاص از هدیه‌های ویژه محسوب می‌شود. 

   هنرها و صنایع دستی اصفهان

   در اصفهان با استفاده از مواد اولیه بومی مختلف از جمله پشم، فلزات و سفال انواع مختلفی از صنایع دستی را تولید می‌کنند. علت محبوبیت صنایع دستی اصفهان، ماشینی نبودن این هنرها است، زیرا معمولا صفر تا صد همه این محصولات به دست هنرمندان تولید می‌شود. همین موضوع باعث درخشش صنایع دستی اصفهان در سراسر ایران و جهان شده است.

   امروزه هنرمندان با ترکیب این هنرهای کهن با عنصرهای مدرن، سعی می‌کنند محصولات متنوع کاربردی و دکوراتیو مطابق با نیازهای امروزه تولید کنند. به همین علت این صنایع برخلاف دیگر شهرها در اصفهان زنده مانده‌اند و کماکان به حیات خود ادامه می‌دهند. این مسئله را مدیون اساتید و هنرمندان این شهر کهن هستیم.

   بیایید بدون معطلی به بررسی این هنرهای اصیل ایرانی بپردازیم:

   1.هنر خاتم کاری

   می‌توان گفت خاتم کاری از قدیمی‌ترین و کهن‌ترین هنرهای اصفهان است. اصطلاحا به خاتم کاری اعجاز مثلث‌ها نیز گفته می‌شود. هنرمندانی که در این زمینه فعالیت دارند با رسم مثلث‌های کنار هم نقش و نگارهای اصیل ایرانی را ایجاد می‌کنند. این هنر معمولا روی چوب و سایر فلزات قابل انجام می‌باشد. خاتم‌کاری در اصفهان معمولا در ترکیب با مس و میناکاری نیز دیده می‌شود.

   هدایای جذاب خاتم کاری

   2.هنر مس و خاتم

   در پاراگراف پیشین به بررسی هنر خاتم کاری پرداختیم و گفتیم که این هنر در ترکیب با فلزات نیز قابل انجام می‌باشد. یکی از فلزاتی که ترکیب رنگی بسیار زیبا و جذابی همراه با نقوش خاتم ایجاد می‌کند، فلز سرخ رنگ مس است. در هنر خاتم این طرح‌های مثلثی روی چوپ پیاده می‌شدند اما در مس و خاتم روند کار کمی متفاوت است.

   هنرمندان خاتم طرح‌ها را اجرا کرده و سپس با چسب‌های مخصوص بروی ظروف حاصل دسترنج مسگران می‌چسبانند و محصولات بسیار شیک و لوکسی را تولید می‌کنند. از این صنایع دستی اصفهان می‌توانید به عنوان هدایای مدیریتی خاص نیز استفاده نمایید و در ذهن مخاطبان خود ماندگار شوید.

   در آراهنر انواع مختلفی از ظروف مس و خاتم از جمله قندان مس و خاتم، آجیل‌خوری و گلدان مس‌ و خاتم در بسته‌های هدیه لوکس موجود می‌باشد.

   3.هنر میناکاری

   از شناخته‌ترین هنرهای اصفهان میناکاری است. هر چند این هنر در دیگر شهرهای ایران همانند یزد نیز رواج دارد اما معمولا با نام اصفهان شناخته می‌شود. همه با شنیدن نام صنایع دستی میناکاری رنگ آبی آسمانی و به رنگ بهشت در ذهنشان تداعی می‌شود. به جز صنایع دستی، هنر میناکاری را در معماری‌های این شهر نیز می‌توان مشاهده کرد.

   تاریخچه این هنر به حدود 5 هزار سال پیش برمی‌گردد، به همین دلیل کهن‌ترین صنایع دستی اصفهان نامیده می‌شود. میناکاری معمولا روی فلزاتی مانند مس، نقره و طلا انجام می‌شود. علاوه بر این نقوش و طرح‌های زیبای آبی رنگ را روی سفال نیز می‌توان مشاهده کرد.

   با قدم زدن در خیابان و بازارچه‌های شهر اصفهان بی شک، به وفور با هنر میناکاری روبرو خواهید شد. یکی دیگر از علل محبوبیت میناکاری را می‌توان به قیمت مناسب آن در مقایسه با دیگر صنایع دستی اصفهان نسبت داد.

   4.هنر مس و پرداز

   در قسمت‌های پیشین بیشتر به هنرهای کهن و قدیمی در اصفهان پرداختیم. با گذشت زمان همان‌طور که تعدادی از این صنایع به دست فراموشی سپرده می‌شوند، تعدادی هنر جدید نیز ابداع می‌گردد. یکی از این صنایع دستی نوپا در اصفهان، هنر مس و پرداز است که ترکیب مسگری و هنر میناکاری می‌باشد.

   ظروف مسی پس از آماده شدن، توسط هنرمندان میناکاری به طرح‌های آبی و خوش رنگ این هنر مزین می‌شوند. مس و پرداز نیز مانند هنر مس و خاتم، به صورتی ترکیبی ایجاد شده است و اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است.

   اگر بسته هدیه تکی از صنایع مس و پرداز را بخواهید می‌توانید آجیل خوری مس و پرداز آراهنر را تهیه نمایید که در بسته‌بندی ویژه و لوکس ارائه می‌شود. علاوه بر این هدیه‌های تک محصولی دیگری از جمله بشقاب و قندان مس و پرداز نیز قابل سفارش هستند.

   5.هنر فیروز کوبی

   از دیگر هنرهایی که روی فلزات از جمله مس انجام می‌شود، فیروزکوبی است. در این هنر، قطعات فیروزه با نظم و ترتیب خاصی روی فلزی مانند مس قرار می‌گیرند و لوازمی لوکس و دلربا ایجاد می‌کنند. از فیروزکوبی معمولا برای تولید محصولات و ظروف دکوراتیو و زیورآلات استفاده می‌شود. در سال‌های اخیر فیروزکوبی در میان صنایع دستی اصفهان گسترش خوبی داشته است.

   اگر شما نیز به این هنر فوق‌العاده زیبا و لوکس علاقمند هستید می‌توانید بسته هدیه خلاقانه شکلات خوری و گلدان فیروزکوبی را در بسته‌بندی چوبی و فاخر آن تهیه نمایید.

   6.هنر قلم‌زنی

   اگر بخواهیم لیستی از پررونق‌ترین صنایع دستی اصفهان را تهیه کنیم، بی شک قلم‌ زنی نیز از صدرنشینان این لیست خواهد بود. هر چند این هنر در شهرهایی مانند شیراز نیز رونق دارد اما مهد قلم‌زنی اصفهان شناخته شده است. به صورت خلاصه قلم‌زنی را می‌توان هنر ایجاد نقش و نگار با قلم روی فلزاتی مانند طلا، نقره و مس دانست.

   هنرمندان قلم‌زنی ابتدا نقش به خصوصی را در نظر می‌گیرند و سپس با ضربه‌های چکش آن نقوش را روی فلزات حک می‌کنند. با توجه به پر زحمت و سخت بودن آن، قلم‌زنی ارزش مادی و معنوی زیادی در میان صنایع دستی اصفهان دارد.

   ببسته‌های ترکیبی و لوکس بسیاری از قلم‌زنی در آراهنر موجود است که در انتهای مقاله به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت. در مورد هدیه‌های تکی از این هنر نیز می‌توان به قندان، بشقاب و گلدان قلم‌زنی در آراهنر اشاره کرد.

   7.هنر ملیله کاری

   یکی از سخت‌ترین هنرهای اصفهان که نیازمند ظرافت و دقت بسیار زیادی نیز است، هنر ملیله کاری می‌باشد. ماده اولیه استفاده شده در ملیله کاری فلز نقره می‌باشد. هنرمندان خبره قطعات نقره را کوچک کرده و آن‌ها را به شکل مفتول و سیم‌های نقره درمی‌آورند. سپس با بهره‌مندی از نقش‌های اسلیمی و سنتی ایرانی آن‌ها را یه یکدیگر وصل کرده و محصولات متنوعی ایجاد می‌کنند. 

   هنر ملیه کاری از شاهکارهای صنایع دستی اصفهان و ایران است که به خوبی ذوق و سلیقه هنرمندان را به نمایش می‌گذارد. بسته‌های هدیه این هنر بسیار ارزشمند هستند؛ بنابراین می‌توانید به عنوان هدیه‌های لوکس مدیریتی از آن ها استفاده نمایید. 

   8.هنر قلمکار

   انواع و شاخه‌های مختلفی از هنر نساجی، در طول تاریخ در ایران رواج داشته است. یکی از این هنرها که در اصفهان رونق بسیاری دارد، قلمکار است. قلمکار به نوعی پارچه است که روی آن نقاشی انجام می‌شود. امروزه این نقش‌ها با مهرهایی پیاده سازی می‌شوند. یکی از طرح‌های محبوب و اصیل ایرانی قلمکار، طرح بته جقه است که به وفور روی رومیزی و شال‌های قلمکار دیده می‌شود.

   اگر به دنبال هدایای نمایشگاهی و تبلیغاتی خاص و در عین حال ایرانی هستید می‌توانید بسته سفره قلمکار را تهیه نمایید. به جز این مورد، هدیه‌های ترکیبی دیگری همراه با قلمکار وجود دارد که به بررسی آن‌ها پرداختیم.

   صنایع دستی اصفهان را از کجا بخریم؟

   مردم به طور معمول انواع صنایع دستی اصفهان را از بازار این شهر خریداری می‌کنند؛ اما همیشه امکان به سفر به شهر اصفهان در مواقع خاص وجود ندارد. در چنین شرایطی خرید صنایع دستی از فروشگاههای آنلاین گزینه مناسبی است؛ بنابراین برای اینکه بتوانید محصول مورد نظر خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب خریداری کنید نکات زیر را در نظر بگیرید:

   • درباره کالای مورد نظر خود به خوبی تحقیق کنید و آگاهی کسب کنید. به عبارت دیگر دقیقا درباره ویژگی‌های یک محصول با کیفیت پرس و جو کنید.
   • در بازار محصولات تقلبی هم وجود دارد، بنابراین سعی کنید از فروشگاه‌های معتبری خریداری کنید که صنایع دستی اصل را به فروش می‌رسانند. محصولات تقلبی قیمت بسیار کمتری نسبت به صنایع دستی اصیل دارند.
   • قیمت کالای مورد نظر خود را از چند فروشگاه استعلام بگیرید. البته قیمت‌ها با توجه به نوع محصول، کیفیت و اندازه آن با یکدیگر متفاوت هستند. با تحقیق بیشتر می‌توانید محصول با کیفیت و قیمت مناسب را بخرید.

   بهترین فروشگاه های آنلاین هدایای تبلیغاتی و معتبر طیف متنوعی از انواع صنایع دستی را به فروش می رسانند. گروه آراهنر برای رضایت مشتریان و راحتی خرید آنها، صنایع دستی با کیفیت، اصل و مرغوب را برای مشتریان در سبد محصولات خود گرد هم آورده است.

   تک تک محصولات همراه با قیمت‌ها در سایت وجود دارند و فرآیند خرید به آسانی میسر شده است. امکان مرجوعیت کالا نیز وجود دارد و محصول سفارشی شما در کوتاهترین زمان ممکن تحویل می‌شود.

   کارشناسان متخصص آراهنر با کمال میل به سوالات شما مشتریان عزیز پاسخ می‌دهند و در خدمت شما هستند.

   سوالات متداول در خصوص صنایع دستی اصفهان

   در اصفهان بیشتر از مواد اولیه بومی مختلف از جمله پشم، فلزات و سفال  برای تولید صنایع دستی استفاده می شود.

   ماشینی نبودن صنایع دستی اصفهان از جمله علل محبوبیت آن است؛ در واقع، صفر تا صد همه این محصولات به دست هنرمندان و صنعتگران این شهر تولید می‌شود.

    خاتم کاری یا اعجاز مثلث ها، از قدیمی ‌ترین و کهن ‌ترین هنرهای اصفهان است.

   هنر قلمکار از پررونق‌ ترین شاخه های هنر نساجی در اصفهان است.

   نکات مهم درباره صنایع دستی اصفهان   

   • اصفهان به عنوان یکی از شهرهای کهن، از مهدهای اصلی صنایع دستی در ایران می‌باشد.
   • هنرهای دستی اصفهان علاوه بر ظروف و محصولات دکوری در معماری‌ ساختمان‌ها و کوچه و خیابان‌های این شهر نیز قابل مشاهده هستند.
   • در اصفهان علاوه بر وجود تعداد زیادی از صنایع دستی، هنرهای نوپا و جدیدی نیز در حال شکل گیری است. یکی از این هنرهای مس و پرداز می‌باشد که ترکیب دو هنر مسگری و میناکاری است.
   • هنر خاتم کاری و قلم‌زنی از پر قدمت ترین و ارزشمند ترین صنایع دستی اصفهان هستند.
   • در دسته‌بندی هنرهای نساجی، هنر قلمکار از پررونق‌ترین موارد در اصفهان می‌باشد.
   author-avatar

   درباره آراهنر

   آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *