صنایع‌دستی

صنایع دستی همدان

صنایع دستی همدان

حتما نام تعدادی از صنایع دستی همدان از جمله سفال، طلاکوبی، چرم سازی و ... به گوشتان خورده است. آیا با روند کاری این هنرهای آشنایی کافی دارید؟ آیا می‌دانید بهترین بسته‌های هدیه صنایع دستی این شهر چه مواردی را شامل می‌شوند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها در مقاله زیر با ما همراه باشید ...

شهر همدان از گذشته تا به امروز از نظر صنایع دستی، آثار باستانی و طبیعت زیبا و منحصر بفرد بوده است. تاریخ پیدایش و گسترش این شهر را می‌توان به زمان پیدایش تمدن‌ها نسبت داد. بنابراین همدان از شهرهای بسیار کهن و غنی محسوب می‌شود، هم از نظر فرهنگی و هم از نظر زیبایی‌های طبیعی. برای مثال از زیباترین مکان‌های طبیعی این شهر می‌توان به غار علیصدر اشاره کرد. علاوه بر این آرامگاه دانشمند بزرگی چون ابوعلی سینا نیز در این شهر واقع شده است.

اگر بخواهیم به صنایع دستی همدان بپردازیم باید لیست بلندی از هنرهای مردمان این شهر را مورد بررسی قرار دهیم. صنایع دستی هر منطقه و هر شهر معمولا برگرفته از تاریخ، قرهنگ، موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی آن محل می‌باشد. شهر همدان نیز با دربر داشتن تمامی این ابعاد بسیار غنی می‌باشد، بنابراین همان‌طور که انتظار می‌رود صنایع دستی جالب توجهی نیز در این شهر تولید می‌شود.

صنایع دستی همدان نه تنها در ایران، بلکه در خارج از کشور نیز شهرت و محبوبیت زیادی دارند و برخی از این هنرها از جمله محصولات صادراتی این شهر محسوب می‌شوند. حال که به گستردگی انواع هنرها در این شهر پی بردیم، بهتر است هر یک را به تنهایی مورد بررسی قرار دهیم. پس برای شناخت صنایع دستی همدان و بهترین هدایای تبلیغاتی در ادامه این مقاله با آراهنر همراه باشید …

پیشنهادات آراهنر برای صنایع دستی همدان

بسته روناک

در این بسته هدیه از هنر سفالگری و چوب استفاده شده است. هدیه‌های بسته قوری و فنجان نعلبکی سفالی با طرح و رنگ‌های بسیار جذاب هستند که در بسته‌بندی شیکی قرار گرفته‌اند. این بسته می‌تواند هدیه پذیرایی بسیار کاربردی برای شما باشد. اگر در خاطر داشته باشید در قسمت پیش گفتیم آراهنر علاوه بر هدایای باکیفیت، بسته‌بندی‌های بسیار مناسبی را نیز ارائه می‌کند. بسته‌بندی این هدیه یک جعبه چوبی لوکس است که در نگاه اول توجه هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند.

محصولات این بسته به تفکیک عبارت‌اند از:

 • یک عدد قوری
 • دو عدد فنجان و نعلبکی به همراه قندان سفالی
 • مقداری چای
 • بسته بندی چوبی
روناک (بسته قوری،فنجان و قندان سفالی)

روناک (بسته قوری،فنجان و قندان سفالی)

بسته جام آبگینه صهبا

در قسمت بررسی هنر شیشه‌گری در همدان به این هدایای تبلیغاتی خلاقانه اشاره کرده بودیم. در بسته صهبا انواع مختلفی از شربت‌های طبیعی وجود دارند که بهترین گزینه برای روزهای گرم تابستان هستند. همه این شربت‌ها در بطری های شیشه‌ای رنگی قرار گرفته‌اند که حتی پس از تمام شدن محتوی آن‌ها نیز قابل استفاده هستند.

در کنار این شربت‌ها دو عدد لیوان آبگینه نیز قرار داده شده است. این ست شیشه‌ای جالب در بسته‌بندی لوکس چوبی قرار می‌گیرند. محتویات کامل بسته صحبا عبارت‌اند از:

 • چهار عدد بطری آبگینه حاوی شهر شربت سکنجبین، گل محمدی، به لیمو، زعفران
 •  دو عدد لیوان آبگینه
 • مقداری تخم شربتی
 • بسته بندی چوبی

صهبا (بسته جام آبگینه و شربت های ایرانی)

بسته هونواک، بسته ساز ایرانی

گفتیم که ساخت ساز از صنایع دستی هنرمندان همدان می‌باشد اما خرید ساز هزینه بالایی دارد؛ بنابراین می‌توانید بسته هونواک را تهیه کنید. بر اساس سفارش شما، ساز ایرانی مینیاتوری و دکوری زیبا و باکیفتی در این بسته قرار می‌گیرد. علاوه بر این صنعت چرم سازی همدان نیز در بسته‌بندی این هدیه وجود دارد.

در کنار این موارد فلش مموری موسیقی ایرانی نیز از محتویات این بسته است . این بسته برای خرید هدیه تولد برای کسانی که اهال هنر و موسیقی هستند هم گزینه مناسبی است.

محصولات این بسته:

 • یک عدد ساز ایرانی کوچک
 • یک عدد فلش مموری حاوی موسیقی سنتی
 • بسته بندی چرمی
هونواک

هونواک (بسته موسیقی ایرانی)

بسته درنگ و ظروف مسی

اگر به دنبال خرید گیفت تبلیغاتی هستید با تهیه این بسته با یک تیر دو نشان خواهید زد زیرا در این هدیه دو مورد از بهترین صنایع دستی همدان یعنی چوب و مس وجود دارند. بسته درنگ یک استند چوبی در دار به همراه دو عدد پیاله سفالی را شامل می‌شود که در کنار آن سه طرف مس نیز قرار می‌گیرد.

محتویات این بسته:

 • یک عدد پایه چوبی با دو پیاله سفالی حاوی توت خشک و مویز
 • مقداری بهار نارنج و گل محمدی
 • سه عدد بانکه دسته‌دار مسی
 • جعبه هارد باکس
درنگ (بسته ظروف مسی و کاسه های سفالی)

بسته درنگ و ظروف مسی

نقش قوشه

اگر به دنبال خرید هدیه خاص و لوکس از صنایع دستی همدان هستید، بی شک باید سراغ هنر قلم‌زنی بروید. در این بسته یک قندان قلم‌زنی با طرح خاص قرار گرفته است. برای این هدیه فاخر بسته‌بندی چرمی نیز در نظر گرفته شده است. این هدیه تکی بی شک از لوکس‌ترین‌های آراهنر است.

قندان قلمزنی ویژه اثر استادکارهای توانمد اصفهانی در جعبه چوبی با روکش چرم

نقش قوشه

بسته ترکیبی ست پذیرایی و قلم‌زنی

در این بسته یک عدد بشقاب قلم‌زنی اعلا به همراه ست پذایرایی با استند چوبی و ظروف سفالی قرار گرفته است. در کنار این موارد از صنایع دستی همدان، گلیم سیرجان نیز قرار دارد که ترکیب خوبی با بقیه محصولات ایجاد کرده است و گزینه مناسبی برای هدیه سازمانی و تبلیغاتی شرکی شما است.

محتویات کامل این بسته:

 • یک عدد بشقاب قلم‌زنی (20 سانتی متر)
 • یک عدد گلیم مغان (30*30 سانتی متر)
 • دو عدد پیاله سفالی روی استند چوبی حاوی نقل و آبنبات قیچی
 • بسته بندی هاردباکس
بسته گلیم سیرجان، بشقاب قلمزنی و ست پذیرایی (115)

بسته گلیم سیرجان، بشقاب قلمزنی و ست پذیرایی

بسته گرد سوز و کاسه مینا روی سفال، پارچه قلمکار

محتویات این بسته:

 • یک عدد گردسوز مینا روی سفال کوچک
 • دو عدد کاسه مینا روی سفال (20 سانتی متر)
 • یک عدد پارچه قلمکار معمولی (50*50 سانتی متر)
 • بسته بندی مقوایی
بسته گرد سوز و کاسه مینا روی سفال، پارچه قلمکار

بسته گرد سوز و کاسه مینا روی سفال، پارچه قلمکار

ترکیبی یلدا (بسته شعر و ساز)

یلدا شب شعر و ساز است. شبی که موسیقی‌های اصیل ایرانی، دل‌ها را غرق خاطرات می‌کنند و غزلیات حافظ، فال روزهای پیش روی را روایت می‌کنند. یلدا آیینی است که بنا بر امید دارد، امید به پایان حتی طولانی‌ترین شب‌سال و رسیدن سحر و روشنایی. مهمانی های این شب پرامید و پرمهر با هنر دست مردمان ایران زمین که در این بسته گنجانده شده‌اند، زیباتر می‌شوند.

این بسته هدیه مناسبی برای تهیه هدایای مناسبتی همچون شب یلدا است.بسته‌ای مشتمل بر سه‌تار مینیاتوری دست‌ساز، دیوان حافظ شیرازی و یک انار سرامیکی به عنوان نماد این شب و جعبه ای که با هنر قلمکاران اصفهانی جذاب‌تر شده است.

محتویات این بسته:

 • سه تارمینیاتوری
 • دیوان حافظ
 • انارسرامیکی تزئینی
 • بسته بندی چوبی با روکش سفره قلمکاری
ترکیبی یلدا (بسته شعر و ساز و فال حافظ)

ترکیبی یلدا (بسته شعر و ساز)

بسته گلدان میناکاری، پارچه قلم‌کار، قلمدان مینا روی سفال و دیوان حافظ

این بسته از هنرهای میناکاری، قلم‌کار و سفال است. این مجموعه را می‌شود دلبری هنر ایران نامید. هرچشمی این مجموعه زیبا را بنگرد، قطعا لب به ستایش خواهد گشود.

این بسته گلدان میناکاری، پارچه قلم‌کار، قلمدان مینا روی سفال و دیوان حافظ با جعبه سه تکه ترکیبی از صنایع دستی چند نقطه ایران است. گلدان مینای 20 سانتی‌متری، قلم‌دان مینا روی سفال، سفره قلم‌کار و کتاب حافظ 3 زبانه در این بسته قرار دارند که مجموعه کامل فرهنگی و هنری از صنایع دستی ایرانی محسوب می‌شود.

در مقاله مینا کاری چیست بیشتر درباره این صنایع دستی همدان بخوانید.

محتویات این بسته:

 • یک عدد گلدان میناکاری (20 سانتی متر)
 • یک عدد پارچه قلمکار
 • یک عدد قلمدان مینا روی سفال
 • یک عدد دیوان حافظ (دارای سه زبان مختلف)
 • بسته بندی هاردباکس
بسته گلدان میناکاری، پارچه قلم‌کار، قلمدان مینا روی سفال و دیوان حافظ

بسته گلدان میناکاری، پارچه قلم‌کار، قلمدان مینا روی سفال و دیوان حافظ

هفتان3(بسته هفت سین سرامیکی)

یکی از سنتهای مشترک بین همه ایرانیان، پهن کردن سفره هفت سین در لحظه تحویل سال است. ما برای شما در این بسته وسایل یک سفره هفت سین کامل را آماده کرده ایم. در این بسته از هدایای نوروزی یک ظرف سرامیکی با هفت فضا برای سین های سفره شما آماده شده که محصول لالجین همدان است. همچنین یک سفره با طرح اختصاصی به همراه شش شیشه حاوی سماق، سرکه، سکه، سنجد، سپند، گندم (برای سبزه عید) در این بسته گنجانده شده است. سین هفتم این بسته، سیب است که به دلیل اینکه در فرآینده تولید و انتقال محصول به دست مشتریان دچار خرابی نشود، تهیه آن را به عهده گیرنده هدیه گذاشتهایم. این بسته زیبایی بخش زیباترین لحظات شما در ساعت تحویل سال خواهد بود.

محتویات این بسته:

 • ظرف سرامیکی هفت سین
 • شش عدد ظرف شیشه ای شامل: سماق، سرکه، سکه، سنجد، سپند، گندم (برای سبزه عید)
 • سفره اختصاصی هفت سین
 • بسته بندی مقوایی
هفتان ۳ (بسته هفت سین سرامیکی)

هفتان ۳ (بسته هفت سین سرامیکی)

لیستی از بهترین صنایع دستی همدان

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد شهر همدان از نظر هنرهای مختلف بسیار غنی می‌باشد. برای آشنایی با این هنرها، لیستی از بهترین و پرکاربردترین صنایع دستی همدان را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم که عبارت‌اند از:

1.سفال سازی و طراحی روی آن

اولین مورد از لیست صنایع دستی این شهر سفال است. به جرئت می‌توان گفت سفال از قدیمی‌ترین هنرهای مردمان در ایران و همین‌طور در جهان است. هنر سفالگری در شهر همدان نیز بسیار رایج است و امروزه در کنار شهر یزد یکی از بهترین مراکز سفال در ایران محسوب می‌شود.

 در ساخت سفال و تهیه خمیر آن از خاک‌های متنوع و مختلفی استفاده می‌شود که بهترین آن‌ها خاک رس می‌باشد. علت گسترش هنر سفال در همدان را نیز می‌توان به غنی بودن منابع خاک رس ربط داد. در همدان انواع ظروف و لوازم دکوری سفالی تولید می‌شوند که هم در خانه‌های سنتی و هم در دکوراسیون مدرن و امروزی پرکاربرد هستند.و گزینه مناسبی برای تهیه هدایای تبلیغاتی ارزان قیمت است.

برای اینکه این ظروف روح و زیبایی بیشتری  داشته باشند معمولا با رنگ‌های مخصوصی طرح و نقش‌هایی روی آن‌ها رسم می‌شود. علاوه بر این، سفال در ترکیب با دیگر هنرهای اصیل ایرانی مانند میناکاری نیز بسیار زیبا و دلنواز می‌شود. هنر میناکاری معمولا روی فلزات انجام می‌شود اما روی سفال نیز جلوه سنتی و زیبایی دارد. هر چند مهد هنر میناکاری شهر اصفهان است اما مینا روی سفال در همدان نیز رواج دارد.

هدیه‌های کوچکی از ظروف سفالی را می‌توانید به عنوان هدایای تبلیغاتی جدید و نمایشگاهی نیز تهیه نمایید. از جمله بسته‌های هدیه تبلیغاتی آراهنر می‌توان به بسته قلمدان مینا روی سفال، گل و پرنده کاشی و جاشمعی سفال اشاره کرد.

در مقاله هدایای تبلیغاتی چیست بیشتر درباره این حوزه بخوانید.

هدیه‌های کوچکی از ظروف سفالی

2.شیشه گری و صنایع شیشه‌ای

امروزه صنعت شیشه گری معمولا در نقاط شهری و در کارگاه‌های پیشرفته با ابزارآلات ماشینی انجام می‌شود و برخلاف گذشته در کمتر جایی شیشه گری سنتی و دستی را مشاهده می‌کنیم. 

شیشه‌های رنگی با برجستگی‌های به سمت بیرون و یا درون شیشه با طرح‌های خلاقانه مختلف در همدان تولید می‌شود. محصولات حاصل شده از این هنر کهن ‌هم در این شهر و هم در شهرهای دیگر ایران به فروش می‌رسد. هنر شیشه‌گری از هنرهایی است که علاوه بر زیبایی، بسیار کاربردی نیز است. شاید از خود بپرسید چه هدایای کاربردی و خلاقانه‌ای از این نوع صنایع دستی همدان می‌توان تهیه کرد؟ یکی از این بسته‌های جالب، هدیه جام آبگینه صهبا می‌باشد که در قسمت‌های بعدی به بررسی کامل آن خواهیم پرداخت.

شیشه گری و صنایع شیشه‌ای

3.ساخت انواع سازهای سنتی

از جالب‌ترین صنایع دستی هنرمندان همدانی می توان به ساخت سازهای مختلف اشاره کرد. ساخت ساز شاید کار به ظاهر ساده‌ای به نظر برسد اما نیازمند دانش و مهارت بسیار زیادی است. هنرمندانی که در ساخت ساز فعالیت دارند باید با مواد اولیه و چوب‌های مختلفی که در کیفیت صدای ساز تاثیرگذار هستند آشنا باشند علاوه بر این باید نحوه کارکرد سیم‌ها و پرده‌های ساز را بدانند.

بنابراین هنر ساخت ساز هم به ذوق و سلیقه افراد بستگی دارد و هم به دانش و مهارت‌های فنی آنان در شناخت نحوه عملکرد ساز‌ها. از جمله سازهای سنتی که در شهر همدان تولید می‌شوند می‌توان به ساز سه تار، تار، دف و سنتور اشاره کرد. خرید ساز به عنوان گیفت نمایشگاهی گزینه بسیار خوبی است اما شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. در این صورت می‌توانید سازهای مینیاتوری و دکوری آراهنر را تهیه کرده و مخاطب هنرمند خود را ذوق زده کنید.

4.چرم سازی و محصولات مختلف آن

صنعت چرم سازی را می‌توان از قدیمی‌ترین صنایع دستی همدان دانست که قدمت آن به حدود 3000 سال گذشته نیز می‌رسد. جالب است که نام شهر همدان به علت گستردگی فراوان چرم سازی، دباغخانه بوده است. علاوه بر این نخستین کارخانه چرم سازی در ایران نیز در شهر همدان افتتاح شده است. کیفیت بالای چرم‌های همدان نه تنها در ایران بلکه در دنیا شهرت داشته است و مقادیر زیادی از آن به خارج از کشور نیز صادر می‌شده است.

با گذشت زمان فعالیت در عرصه چرم سازی تا حدودی کاهش یافته است. اما هنوز هم هنرمندان همدانی در کارگاه‌های خود مشغول به ساخت محصولات چرمی و زنده نگه داشتن این هنر هستند.

محصولات چرمی

5.صنایع چوبی همدان

چوب و صنایع مربوط به آن از پر رونق‌ترین صنایع دستی همدان و اطراف آن محسوب می‌شود. صنعت چوب خود به تنهایی دسته‌بندی های گوناگونی را شامل می‌شود. از جمله آن‌ها می‌توان به منبت کاری، معرق و قاب سازی اشاره کرد. چوب و محصولات حاصل از آن در دکوراسیون منازل بسیار کاربردی هستند و جلوه لوکس و زیبایی دارند.

صنایع چوبی مختلفی را می‌توان از هنرمندان همدانی خریداری کرد. تعدادی از این لوازم صرفا جنبه دکوری دارند اما برخی دیگر علاوه بر این کابردی هستند و در زندگی روزمره نیز قابل استفاده می‌باشند. آراهنر به جز به کاربردن هدایای چوبی مانند ظروف چوبی، در بسته‌بندی‌های خود نیز از جعبه‌های بسیار لوکس چوبی استفاده می‌نماید. در قسمت انتهایی مقاله این هدیه‌ها و بسته‌بندی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

6.مسگری

عنصر درخشان و خوش رنگ مس و تولید محصولات مختلف مسی، از دیگر صنایع دستی همدان است. این هنر قدیمی از گذشته‌های بسیار دور در همدان رواج داشته است. امروزه نیز در بازدید از همدان اگر سری به بازارچه‌های این شهر بزنید، حتما تعداد زیادی از محصولات و ظروف مختلف مسی را خواهید دید.

در چند سال اخیر استفاده از ظروف مسی در پخت و پز نیز به علت فواید عنصر مس برای بدن رواج پیدا کرده است. به گونه‌ای که در اکثر منازل انواع مختلفی از ظروف پذیرایی و دکوری مسی را مشاهده می‌کنیم. آراهنر در کاتالوگ خود انواع مختلفی از وسایل دکوراتیو و کاربردی مسی تکی و ترکیبی را دارد. از جمله این بسته‌های هدیه مسی، بسته هفتان است که می‌تواند بهترین هدیه در روزهای نزدیک به عید نوروز باشد.

ظروف مسی

7.قلم‌زنی

هنر لوکس و فاخر قلم‌زنی نیز از هنرهای جذاب مردمان همدان محسوب می‌شود. در این هنر معمولا با استفاده از چکش روی قلم ضربه زده می‌شود و این ضربات نقش و نگارهای ایرانی و جذابی را روی ظروف به وجود می‌آورند. هنر قلم‌زنی معمولا روی انواع مختلفی از فلزات مانند طلا، نقره و مس انجام می‌شود.

اگر به دنبال هدایای مدیریتی خاص لوکس باشید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما بسته‌های هدیه قلم‌زنی است. در فروشگاه آراهنر بهترین انواع هدایای تبلیغاتی را معرفی خواهیم کرد.

سوالات متداول در مورد صنایع دستی همدان

صنایع دستی هر منطقه و هر شهر برگرفته از تاریخ، فرهنگ، موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی آن محل است. شهر همدان هم از این نظرها بسیار غنی است بنابراین صنایع دستی بسیار قابل توجهی هم دارد.

علت گسترش هنر سفالگری در همدان به غنی بودن خاک رس این منطقه ربط داد.

سفالگری، شیشه گری، ساخت انواع سازهای سنتی، چرم سازی و محصولات مختلف آن، صنایع چوبی همدان، مسگری، قلم زنی و … .

نکات مهم درباره صنایع دستی همدان

 • همدان با صنایع دستی متنوع خود در ایران و دنیا شهرت جهانی دارد.
 • از جمله گران‌ترین و لوکس‌ترین صنایع دستی این شهر می‌توان به چرم سازی، قلم‌زنی و ساخت ساز اشاره کرد.

هنر سفالگری، مسگری و چوب از پر رونق‌ترین صنایع این شهر کهن هستند.

author-avatar

درباره آراهنر

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *