مدیریت

بهترین روش مدیریت کارمندان

روش مدیریت کارمندان
لوگوی اراهنر

مدیریت کارمندان موضوعی است که امروزه به یک علم تبدیل شده است زیرا ضامن موفقیت و پیشرفت سازمان محسوب می شود. به عبارت دیگر، برای این که بتوان افراد با خصوصیات اخلاقی مختلف را در یک مجموعه مدیریت کرد باید در کنار برخورداری از یکسری ویژگی های اخلاقی مانند صبوری، قاطعیت و ...، هنر یا در واقع علم و دانش لازم برای این کار را هم داشت وگرنه هیچ کدام از خصوصیات اخلاقی نمی توانند یک فرد را مدیر موفقی کنند.  

حتی موفق ‌ترین مدیر هم باید در جستجوی راه‌ های جدید پیشرفت و ترقی باشد و مادام خود را به روز رسانی کند. به دلیل اهمیت روش های صحیح مدیریت کارکنان برای تحقق اهداف سازمان، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این مهم بپردازیم؛ بنابراین اگر شما هم دغدغه آشنایی با راه های ساده ولی مهم مدیریت را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین روش های مدیریت کارمندان

روش های مختلفی برای مدیریت کارمندان وجود دارد با این حال، برخی از آن ها کاربردی تر هستند که در ادامه به معرفی بعضی از مهم ترین آن ها می پردازیم:

به کارمندان کارهای سخت و خسته‌کننده ارجاع نکنید.

به طور معمول، کارمندان علاقه ‌ای به انجام کارهای چالش‌ برانگیز ندارند؛ به همین دلیل در چنین شرایطی دچار استرس می شوند و نمی توانند کارها را به درستی انجام دهند؛ بنابراین این برعهده شما به عنوان مدیر یک مجموعه است که کار برای کارمندان خسته ‌کننده به نظر برسد یا پر از هیجان باشد. کار باید بتواند کارمندان را از نظر روحی نیز ارضا کند نه این که آن ها تنها به عنوان یک منبع درآمد و از روی ناچاری به آن نگاه کنند؛ به عبارت دیگر، کارمندان باید احساس کنند که کاری که انجام می دهند، می تواند موجب رشد و تعالی آن ها شود.

موفقیت کارمندان باید موفقیت شما باشد.

گاهی اوقات برخی از کارفرماها به دنبال کارمندانی هستند که با توجه به تجربه کمی که دارند، حقوق و مزایای کمتری هم دریافت می کنند؛ ولی مسلماً اشتباهات بیشتری را هم مرتکب می شوند و انرژی بیشتری از شما و تیم کاری شما می گیرند و مضاف بر آن زمان انجام کارها طولانی تر و راه حل های مسائل کاری پیچیده تر می شود؛ بنابراین شاید بهتر باشد که مدیران، برای امور حساس و سرنوشت ساز شرکت، از پرسنل با تجربه تر  و دانش آموخته تر استفاده کنند و البته حقوق و مزایای بیشتری هم در اختیار آن ها بگذارند و مطمئن باشند که استفاده از چنین نیروهایی با مدیریت صحیح بازدهی بیشتری خواهند داشت؛ بنابراین تلاش خود را برای موفقیت آن ها به کار بگیرند و بدانند که اگر آن‌ ها موفق شوند، مدیران هم موفق خواهند بود، به همین سادگی.

مهم ‌ترین فاکتور در چگونگی عملکرد افراد یک سازمان، فرهنگ سازمانی است.
در مجله آراهنر بیشتر درباره این حوزه بخوانید.

اجازه دهید کارمندان طعم موفقیت را بچشند.

وقتی پرسنل شما تنها برای یک بار طعم موفقیت را بچشند و شما نیز با احساس و از ته قلب آن ‌ها را تشویق کنید، مطمئن باشید که آن ‌ها همچون گلوله برفی که از تپه سرازیر شود، رشد می ‌کنند و رشد و پیشرفت کارمندان منجر به رشد و تحقق اهداف شرکت شما می شود.

حال شاید بپرسید که منظور از موفقیت کارمندان چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که موفقیت یعنی رسیدن به چیزی بیش از آنچه انتظار آن می‌رفته است؛ بنابراین به پرسنل کمک کنید و شجاعت و جسارت آن ها را افزایش دهید و تا اندازه ای این کار را ادامه دهید که موفقیت به دست آید.
وقایع و اتفاقات مهم شرکت را به همراه کارمندان تجزیه‌ و تحلیل کنید و از عقل و خرد خود بهره بگیرید. به آن ها انگیزه بدهید زیرا انگیزه داشتن برای کار موفق بسیار اهمیت دارد.
فروش محصولات و خدمات همیشه اتفاق می افتد ولی هنگامی که به پرسنل خود بگویید که فروش یک واحد به معنی چه میزان سود برای موسسه شما تلقی می شود و علاوه بر آن، فرصتی برای فروش ‌های دیگر به وجود می آورد، مطمئن باشید که کارمند شما دلیل تلاش خود را بهتر می‌فهمد.

بیان علت انجام یک کار، می تواند در نقش آفرینی بهتر اعضای تیم شما کمک کننده باشد زیرا در صورتی که پرسنل شما از  نقش فردی خود در موفقیت کسب و کاری که انجام می دهند، اطلاع نداشته باشند، از تمام توانایی‌هایش استفاده نخواهند کرد. 

دانستن دلیل انجام هر کاری

برای مطالعه درباره راهکارهای افزایش انگیزه در کارکنان سازمان مقاله آراهنر را از دست ندهید.

اعتماد به ‌نفس کارمندان را افزایش دهید.

هر مدیری که می‌ خواهد رفتار کاری کارمندانش را دچار تحول کند، باید مطمئن شود که اعمال خودش سازنده عزت ‌نفس آن ها است. به همین دلیل مدیران باید به اعضای تیم خود امنیت، آموزش، اجازه مبارزه، پاداش و از همه این ‌ها مهم ‌تر و بالاتر، رضایت شغلی بدهند؛ درست همان گونه که شما هم زمانی از رئیس خود انتظار داشتید.
 برخلاف تصور بسیاری از مدیران مسئله همیشه اعطای دستمزد و پاداش بالا به کارمندان نیست، بلکه چگونگی برخورد شما موضوع مهم ماست؛ شما هر گامی که برای پرسنل خود برمی دارید باید با ایمان و اعتقاد قلبی باشد، نه از سر اجبار و انجام وظیفه زیرا پرسنل این موضوع را به خوبی درک می کنند و همین مساله به ظاهر ساده می تواند تأثیر زیادی در رفتار کاری آن ها داشته باشد.

هم چنین شما می توانید با رعایت یکسری مسائل، الگوی خوبی برای کارمندان خود باشید که مهم ترین آن نظم است؛ به عنوان مثال، وقتی ساعت کاری 9 صبح شروع می‌ شود و شما ساعت 11 در محل کار خود حاضر می شوید، نباید از آن ها انتظار داشته باشید که دل به کار دهند. در واقع آن ها تنها زمانی با جان و دل کار خواهند کرد  که ببینند شما سخت ‌تر و جدی تر از آن ‌ها کار می ‌کنید.

با اشتباهات کارمندان با وقار و احترام برخورد کنید.

به طور کلی انسان ها دچار ضعف ‌های درونی همچون تنبلی، حرص، کم حوصلگی، غرور و این قبیل مشکلات هستند. همه ما در زندگی روزمره با ناکامی هایی مواجه شده ایم؛ به عنوان مثال ممکن است اتومبیل ما خراب شود یا این که با آن تصادف کنیم؛ لوازم خانگی ما از کار بیفتد و غیره ولی برخورد ما همیشه با این اتفاقات قهری نیست؛ به این معنی که آن ها را دور نمی اندازیم بلکه سعی می کنیم معایب و نواقص آن ها را به هر نحوی شده برطرف کنیم و مجدداً از آن ها استفاده کنیم؛ درباره کارمندان یک شرکت یا موسسه هم وضع به همین منوال است؛ وقتی مشکلی پیش می آید یا پرسنل دچار اشتباهی می شوند باید ضعف‌های آن‌ها را با تدبیر شناسایی کنیم و در رفع آن کوشا باشیم.  

به کارمندان کار تیمی را بیاموزید.

از قدیم گفته اند یک دست صدا ندارد؛ تنها زمانی یک کسب و کار موفق می شود که اعضای آن بلد باشند چگونه کار تیمی انجام دهند و با همکاری با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک، تلاش کنند؛ تفاوتی هم ندارد که تعداد اعضای یک تیم یا همان پرسنل یک شرکت چند نفر باشد؛ می خواهد ده نفر باشد یا صد یا حتی هزار نفر.

هر چند که شاید در شرکت های بزرگ، مدیریت تیم های مختلف کاری دشوارتر باشد ولی شما می توانید با عملکرد خود، پیش از هر چیز، به پرسنل بیاموزید که چگونه با سعه صدر با هم تیمی های خود کار کنند.

کارتیمی

کارمندان ناکارآمد را اصلاح کنید.

عملکرد پرسنل با هم یکسان نیست؛ هرگز هم نبوده‌ است و نخواهد بود. شما به عنوان یک رهبر، هرگز نباید کارمندان ناکارآمد را تحمل کنید. به قول یک مثل ژاپنی «میخ بیرون زده باید آنقدر چکش بخورد تا پایین برود». بنابراین پرسنل ناکارآمد همچون میخ کجی هستند که باید یا اصلاح شوند و یا اخراج. این کار به کمی قاطعیت و شجاعت نیاز دارد. کارمند ناکارآمد از به نتیجه رسیدن کار تیمی جلوگیری می ‌کند و با اشتباهات سهوی یا عمدی که مرتکب می شود، روی کارمندان خوب هم اثر منفی می گذارد. 

رهبری سازمانی چیست و رهبر سازمان چه وظایفی دارد.

کارمندان را تشویق کنید که به نیازهای مشتریان توجه کنند.

رفتار پرسنل خصوصاً کارمندان فروش با مشتریان باید به گونه ای باشد که سفیر حسن نیت تلقی شوند چراکه یک مشتری ناراضی، از ده ها مشتری راضی می تواند تأثیر بیشتری بر میزان فروش داشته باشد و می‌تواند درست مانند ضد تبلیغ عمل کند.

به اعضای تیم فروش کمک کنید تا به این درک برسند که اگر شغلی دارند؛ به واسطه خریدی است که مشتریان از محصولات یا خدمات کسب و کار شما می کنند و تنها هدف تلاش هایی که انجام می شود، کسب رضایت مشتریان و در نتیجه افزایش فروش و سودآوری شرکت است.

به کارمندان پاداش دهید.    

دیگر آن زمانه که برای تعلیم و آموزش، تنبیه و توبیخ رواج بیشتری داشت، گذشته است. در واقع نمی توان تنها با قوه قهریه به اهداف اصلاح رفتاری پرسنل رسید، بلکه پاداش دادن به کارمندان پرتلاش و تشویق دیگران برای رسیدن به چنین جایگاهی، می تواند نتایج بیشتری را برای شما به بار بیاورد.

پاداشی که به پرسنل خود می دهید بهتر است جنبه مادی داشته باشد ولی الزاماً نباید پول باشد؛ به عنوان مثال بلیط سفر به یک مکان توریستی، بلیط باشگاه یا استخر، اهدای هدایای سازمانی و مناسبتی در فرصت های مختلف مانند سالروز تولد، اعیاد مختلف و … همه و همه می توانند پاداش هایی محسوب شوند که به وفاداری پرسنل و در نتیجه سودآری بیشتر فعالیت های آن ها منجر شود.

سخن پایانی

دیگر آن زمان که مدیران با استفاده از زور و قوه قهریه پرسنل خود را وادار به انجام کار می کردند، گذشته است. امروزه مدیریت نه تنها یک هنر، بلکه یک علم است که دانستن آن برای صاحبان کسب و کار اهمیت زیادی دارد زیرا منجر به موفقیت بیشتر و افزایش سودآوری می شود.

یکی از مهم ترین ارکان مدیریت این است که مدیران خود باید الگوی مناسبی برای سایر اعضای تیم کاری باشند؛ سخت کوشی و رفتار صحیح در محیط کار، از جمله خصوصیات مثبت یک مدیر تلقی می شود.

هم چنین مدیران شجاع و دانش آموخته به خوبی می دانند چگونه باید با رفتارها و اشتباهات کارمندان خود برخورد کنند؛ کدام ها را باید اصلاح کنند، از کدام ها باید چشم پوشی کنند و کدام یک از کارمندان ناکارآمد خود را باید از کار اخراج کنند.  

سوالات متداول درباره بهترین روش مدیریت کارمندان

زیرا در حین انجام این قبیل کارها، دچار استرس می شوند و نمی توانند کارها را به خوبی انجام دهند.

زیرا این گونه کارمندان، اشتباهات بیشتری را هم مرتکب می شوند و انرژی بیشتری از شما و تیم کاری شما می گیرند و مضاف بر آن زمان انجام کارها طولانی تر و راه حل های مسائل کاری پیچیده تر می شود.

موفقیت کارکنان در سازمان یعنی رسیدن به چیزی بیش از آنچه انتظار آن می ‌رفته است.

برخورد قهری با کارمندان فقط مشکلات را بیشتر می کند؛ در شرایطی که مشکلی پیش می آید، باید ضعف‌ های کارکنان را با تدبیر شناسایی کرد و در رفع آن کوشید.

author-avatar

درباره آراهنر

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *