تبلیغات

17 پیشنهاد اساسی برای شرکت موثر در نمایشگاه

آراهنر برنده 13 نشان ملی جشنواره بسته بندی

 در عصر دیجیتال نمایشگاه‌ها تنها رسانه‌ای هستند که خریداران، فروشندگان و محصولات را در فضای چهاربعدی گرد هم می‌آورند. اینجا محصول به نمایش در می‌آید، درباره‌اش گفت‌وگو می‌شود، اگر سوالی باشد پاسخ می‌دهیم تا درباره‌ی آن بیشتر بدانیم.

از این رو، برگزاری نمایشگاه، ابزاری قدرتمند برای بازاریابی محصول و خدمات ماست.

چک‌لیست برگزاری نمایشگاه به سه بخش پیش، حین و پس از نمایشگاه تقسیم می‌شود که در هر بخش می‌گوییم برای برگزاری یک نمایشگاه موفق باید چه کارهایی انجام دهیم که از جمله موفق‌ترین آن ایجاد ارتباط مستمر از طریق دادن هدیه است.

شرکت‌هایی در برگزاری نمایشگاه موفق عمل می‌کنند که:

  • برنامه‌ریزی مشخصی درباره‌ی پیش، حین و پس از برگزاری نمایشگاه دارند.
  • از سایر ظرفیت‌های دپارتمان بازاریابی خود در نمایشگاه استفاده می‌کنند.
  • پیش از برگزاری نمایشگاه، کارکنان خود را درباره‌ی اهداف و مقاصد این رویداد توجیه می‌کنند.

با توجه به نزدیکی برگزاری نمايشگاه بورس،بانك، بيمه در ادامه توضیح می‌دهیم که در برای راه‌اندازی غرفه پیش، هنگام و پس از چه کارهایی باید انجام دهیم.

  • پیش از برگزاری نمایشگاه
  • هنگام برگزاری نمایشگاه
  • پس از برگزاری نمایشگاه

پیش از برگزاری نمایشگاه

به طور معمول کمتر کسی توجه می‌کند که فعالیت‌های پیش از برگزاری نمایشگاه چه‌قدر اهمیت دارد. برای همین در این مقاله هم می‌بینیم که بیشترین پیشنهادها برای برگزاری نمایشگاه به دوره‌ی پیش از برگزاری بر می‌گردد. ما باید نمایشگاه را بشناسیم، برای خودمان هدف تعیین کنیم، میزان بودجه و هزینه را بدانیم و برای طراحی غرفه‌ی خود برنامه داشته باشیم.

  1. ببینیم چه‌قدر نمایشگاه به حوزه‌ی ما ربط دارد؟

چه کسانی برای بازدید به این نمایشگاه می‌آیند؟ مخاطب ما کیست؟ آیا این نمایشگاه ما را به مشتریان‌مان نزدیک می‌کند؟ طبیعی است که اگر کار ما خدمات مرتبط با آسانسور است، نمی‌توانیم در نمایشگاه تجهیزات کشاورزی شرکت کنیم.

2.تعیین هدف ما از شرکت در نمایشگاه:

هدف واقع‌بینانه و قابل اندازه‌گیری ما از شرکت در نمایشگاه چیست؟ معیار ما برای موفقیت در این نمایشگاه چیست؟ خوب است:

الف: فهرستی از شماره‌ها و اسامی مشتریان کنونی خود آماده کنیم و شبکه‌ای از این افراد بسازیم.

ب: بیشتر در معرض دید باشیم. به این ترتیب می‌توانیم برخی از سوتفاهم‌ها و چالش‌ها با مشتریان را راحت‌تر حل کنیم.

ج: جدولی زمانی تهیه کنیم و بدانیم 40 درصد اقدامات ما به پیش از برگزاری، 20 درصد زمان برگزاری و 40 درصد پس از برگزاری مربوط می‌شود.

3.تامین بودجه لازم: چه‌قدر پول داریم؟ یادمان باشد یک‌سوم هزینه‌ی کلی ما صرف اجاره‌ی غرفه می‌شود برای سفر و تدارکات هم بودجه کنار بگذارید. بیشتر یا کمتر از آنچه که از پیش تعیین کرده‌ایم، خرج نکنیم. یادمان باشد پولی که خرج می‌کنیم باید در راستای تصویر برند و اهداف از شرکت در نمایشگاه باشد.

4.تعیین نوع کالا و خدماتی که می‌خواهیم نمایش دهیم: بازدیدکنندگان دنبال دیدن چیزهای جدید هستند. پس آن را در معرض دید بگذاریم و نحوه‌ی استفاده از آن را به‌سادگی توضیح دهیم.
بگذارید بازدیدکنندگان با کالا یا خدمات شما تعامل داشته باشند. برای همین هر آنچه که در غرفه هست باید در راستای لمس کردن، علاقه‌مند شدن و سرآخر خرید محصول باشد. پس اگر موانعی در این راه هست آن را برطرف کنیم.

5.حواس و احساس افراد را درگیر کنیم: درگیر کردن احساس افراد با کالا یا خدمات ما، احتمال فروش آن را افزایش می‌دهد. قرار نیست هزینه‌ی زیادی صرف فناوری‌های چندرسانه‌ای و تعاملی کنیم، گاهی با خلاقیت‌های ساده می‌توان کاری کرد که محصول ما در ذهن مخاطب باقی بماند. یادمان باشد گرچه هدف ما افزایش فروش است، ولی نباید باعث آزرده کردن بازدیدکنندگان شود. در عوض سعی کنیم درباره‌ی محصول یا خدمات خود بیشتر توضیح دهیم. به این ترتیب شما حکم یک کارشناس را هم پیدا می‌کنید.
در این میان یکی از راه‌های درگیر کردن حواس مشتریان دادن هدیه‌هایی ساده به آنان است تا بتوانیم از این طریق شرکت و خدمات خود را به مخاطبان راحت‌تر معرفی کنیم.

6. محاسبه اندازه‌ی غرفه: اندازه‌ی غرفه به اندازه‌ی محصول جدید ما یا خدماتی که ارائه می‌دهیم بستگی دارد. چه‌قدر فضا برای تعامل با مشتریان و امتحان محصول خویش نیاز داریم؟ جایی برای پذیرایی در نظر گرفته‌ایم؟

7. طراحی غرفه: پیامی که می‌خواهیم به مخاطب بدهیم چیست؟ غرفه‌ باید بازدیدکنندگان را به سمت خود بکشد. پس بهانه‌ای داشته باشد برای سرگرم کردن مشتریان. بی‌هدف محصول خود را تبلیغ نکنیم بلکه بگوییم این محصول یا خدمات به چه کاری می‌آید؟ گرافیک غرفه ساده باشد و حواس مخاطب را به سمت محصول یا خدمات ما جلب کند. نور غرفه نیز باید روی محصول و خدمات ما متمرکز شود.

8.از قبل بگویید در نمایشگاه چه چیز جدیدی رو می‌کنید: اگر چنین کاری نکنید، شبیه این است که مهمانی بگیرید بدون اینکه کسی را دعوت کنید. از هر چهار نفر، سه نفر از قبل می‌دانند که می‌خواهند سراغ کدام غرفه بروند. پس ضمن اینکه در رسانه‌های خویش می‌گویید که با چه محصول جدیدی در نمایشگاه هستید، غرفه‌داران را نیز توجیه کنیم که چگونه این محصول جدید را معرفی کنند.
به طور متوسط یک بازدیدکننده فقط در 27 غرفه توقف می‌کند و نیمی از بازدیدکنندگان، تا پایان سال از نمایشگاه دیگری دیدن نخواهند. پس با اعلام از پیش می‌توانید غرفه‌ی خود را به مکانی تبدیل کنید که افراد از پیش‌ برنامه‌ریزی کرده‌اند تا به آنجا سر بزنند. به این ترتیب تا 33 درصد ظرفیت بازدید خود را افزایش می‌دهیم.

9. غرفه‌داران؛ باارزش‌ترین دارایی ما: 80 درصد موفقیت یک غرفه به رفتار کارکنان آن بستگی دارد. پس غرفه‌داران را آموزش دهیم. مطمئن شوید که آنان می‌دانند برای چه در این غرفه‌اند و هدف نمایشگاه را برایشان مشخص کنید. لباسِ غرفه‌داران مهم است که باید متناسب و شَکیل باشد. یادمان باشد که 85 درصد بازدیدکنندگان بر اساس نوع لباس و رفتار غرفه‌داران درباره‌ی محصول ما قضاوت می‌کنند.

10. تسلط غرفه‌دار روی کالا یا خدمات ما: می‌بایست کسانی در غرفه خدمات ارائه دهند که پیش از نمایشگاه درباره‌ی محصول یا خدمات ما آموزش دیده‌اند. هنگام برگزاری نمایشگاه زمان خوبی برای یاد گرفتن چیزهای جدید راجع به محصول ما نیست. پس پیش از برگزاری نمایشگاه کارکنان خود را توجیه کنیم.

هنگام برگزاری نمایشگاه

معمولاً وقتی صحبت از برگزاری نمایشگاه می‌شود، بیشتر افراد تنها به زمان برگزاری نمایشگاه فکر می‌کنند. در این مرحله است که اعضای تیم فروش بیش از همیشه خود را نشان می‌دهند. برای همین می‌بایست نکاتی را در نظر بگیریم. مثل اینکه راجع به محصول و خدمات خود اطلاعات داشته باشیم یا بتوانیم با مخاطبان خویش ارتباط موثری برقرار کنیم.

11. داشتن اطلاعات اولیه درباره‌ی نمایشگاه و امکاناتش: ممکن است بازدیدکنندگان از شما درباره‌ی رستوران، دستشویی، جعبه‌ی کمک‌های اولیه و دفتر مدیریت بپرسند. این اطلاعاتی است که به درد خودتان هم می‌خورد.

12. با بازدیدکنندگان ارتباط برقرار کنید: تماس چشمی و لبخند هزینه‌ای ندارد، ولی می‌تواند ارتباط مستحکمی با افراد ایجاد کند. اما خوب است بدانیم چه‌طور یک مکالمه را پایان دهیم و سراغ مشتری بعدی برویم. قرار نیست همه‌ی کارکنان در غرفه‌ بایستند. خوب است وقت استراحت برای آنان تعیین کنید تا شلوغی بی‌مورد غرفه باعث نشود بازدیدکنندگان تمایلی به ورود نداشته باشند.

13. سرنخ ارتباط را رها نکنیم: مشتری برای ما اهمیت زیادی دارد و یکی از باارزش‌ترین دارایی‌ها ما پایگاه داده‌های ما از مشتریان است. پس از کسانی به غرفه‌ی ما می‌‌آیند درباره‌ی نام، شرکت و اطلاعات تماس (ایمیل، تلفن) بپرسید. ببینیم کی دوباره می‌توانیم با آنان تماس بگیریم.
گاهی با دادن هدایای تبلیغاتی می‌توانیم این سرنخ ارتباطی را در دست بگیریم. خوب است به جای صرف هدیه دادن، با رعایت اصول ارتباطی کاری کنیم که مخاطب حس کند این هدیه برای او تهیه شده است. هدیه می‌تواند به لحاظ روانشناختی تاثیر مثبتی روی ذهن مخاطب گذارد. (نگاه کنید به این مطلب آرا هنر: روانشناسی هدیه دادن)

14. مطمئن شویم تیم ما بازار را می‌شناسد: تیم ما در غرفه نمایشگاه باید اطلاعات مربوط به محصول، رقبا و پژوهش‌های مرتبط با آن را داشته باشد. اگر مشتری سوالی از شما بپرسد که جوابش را ندانید یا اشتباه پاسخ دهید، تصویر برند ما آسیب می‌بیند.

15. علت عدم استقبال از غرفه را جویا شویم: اگر دیدیم بازدیدکنندگان کمی به غرفه‌ی ما می‌آیند، با مدیر نمایشگاه صحبت کنید. گاهی برداشتن موانعی می‌تواند جذابیت بصری غرفه‌ی ما را بیشتر کند. هر روز برنامه‌ای داشته باشید برای جلب توجه بازدیدکنندگان.

پس از برگزاری نمایشگاه

برای برخی صرف به پایان رسیدن تاریخ نمایشگاه یعنی، تمام شدن کار. در حالی که ما به نمایشگاه آمده‌ایم تا مشتریان جدید را بشناسیم. برای همین باید اطلاعات تماس خویش را به‌روز نگه داریم و سعی کنیم مخاطبان را پیگیری کنیم. همچنین باید ببینیم آیا به اهدافی که از پیش تعیین کرده بودیم رسیده‌ایم یا نه.

16. پیگیر مشتریان باشیم: متاسفانه برخی یادشان می‌رود که باید پیگیر مشتریان بالقوه‌ی خود باشند و پس از نمایشگاه ارتباط خاصی با آنان نمی‌گیرند. بنابراین حداکثر تا سه روز پس از نمایشگاه یک بار دیگر با مشتریان ارتباط بگیرید.
خوب است مشتریان را به حساب‌های شبکه‌ی اجتماعی خویش وصل کنیم. خبرنامه‌های سازمان را برای مشتریان ایمیل کنیم. ببینیم کدام محصول ما نیاز مخاطب را برطرف می‌کند، بر همان اساس محصول خود را یک بار دیگر به مشتریان معرفی کنیم.

17. ارزیابی اهداف: سراغ گزینه‌ی دوم همین مطلب برویم و ببینیم اهداف ما چه بود. اکنون چه‌قدر به این اهداف نزدیکیم. بی‌رحمانه صادق باشیم و خودمان را گول نزنیم. اشکال کار کجا بوده است؟ برای نمایشگاه سال آینده چه‌طور می‌توان این اشکال را رفع کرد؟ ببینیم مکان برگزاری نمایشگاه سال بعد تغییری می‌کند؟ بودجه اجاره‌ی غرفه چه‌قدر بیشتر/کمتر می‌شود. گاهی اگر زودتر کار رزرو را انجام دهیم، قیمت اجاره کمتر می‌شود.

همان‌طور که گفتیم برگزاری نمایشگاه یکی از راه‌های برقراری ارتباط موثر ما با مشتریان است. در این میان، یکی از شیوه‌های موثر در حفظ وفاداری مشتریان دادن هدیه‌های تبلیغاتی خاص به آنان است. هدیه‌هایی کاربردی که در ذهن مخاطبان باقی بماند و تیم آراهنر می‌تواند در این زمینه مشاور خوبی باشد و در عین حال این هدیه‌ها را برای نمایشگاه‌های مختلف تهیه کند.

برای نمونه، خوب است سر بزنید به مطلب «آداب هدیه دادن».در این مطلب سه هدیه‌ی مخصوص آراهنر نیز معرفی شده‌اند. برخی این محصولات عبارتند از:‌ آبنار، سورین، شکرشکن، زریر و…

author-avatar

درباره آراهنر فاخر ایرانی

آرا هنر فاخر ایرانی با هدف حمایت از کالای ایرانی و عرضه متفاوت هدایای تبلیغاتی دست‌ساز نفیس و صنایع دستی شهرهای مختلف در قالب جدید و بسته‌بندی‌های فاخر تاسیس شده‌ است. در طراحی این محصولات سعی کردیم تا فرهنگ و هنر دیرین و فاخر ایرانیان در قالبی نفیس ارائه شود. تلاش ما در حوزه تولید هدایا و محصولات فرهنگی هنری، عرضه بسته‌هایی با ایده‌هایی خلاق و متفاوت، حمایت از تولیدات داخلی و گشودن افقی تازه در بازار هدایایی تبلیغاتی بوده است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.